Toplo vreme prija povrću, ali i mnogim parazitima – gljivama, bakterijama i virusima izazivačima bolesti, te štetnim insektima, koje na vreme valja uništiti da bi se sačuvali zdravi listovi i plodovi. Koje su to bolesti i štetočine od kojih u ovom periodu povrće treba štititi pitali smo diplomiranu inženjerku Milenu Petrov, stručnjaka Poljoprivredne stanice u Novom Sadu.
Krompir se mora zaštititi od krompirove zlatice, plamenjače i sive pegavosti. Svi proizvođači znaju da je krompirova zlatica najopasnija i najupornija štetočina ovog povrća, da je ima svake godine na svim prostorima. Najefikasnija zaštita je hemijskim preparatima. Međutim, na manjim površinama – na okućnicama i u baštama, može da se uništi mehanički. Čim biljke niknu, obilaze se parcele i sakupljaju odrasli insekti, koji nisu štetni, i tako se sprečava da polože jaja iz kojih će se ispiliti larve, koje, hraneći se listovima, mogu da naprave i golobrst. Istovremeno, pregledaju se kućice, posebno naličje listova, i prstima uništavaju jajna legla. U trećoj etapi sakupljaju se larve koje su se ispilile. Obično se ponese tegla s poklopcem, do polovine napunjena vodom, mada može i prazna, i u nju sakupljaju larve. Kada se tegla napuni, larve se iznesu izvan bašte i mehanički unište. Ovaj postupak se ponavlja svakih nekoliko dana.
Hemijski se suzbija kada se ispili 30 do 50 procenata larvi. Od insekticida efikasni su: Alverde, Coragen 20 SC, Proteus, Actara 75-WG, Tonus, Mospilan 20-SP, Voley 20-SP, Calypso 480-SC, Confidor. Pošto ova štetočina brzo postaje otporna na često upotrebljavane insekticide, preporučuje se da se za svako prskanje odabere preparat na bazi druge aktivne materije.
Gljivama prouzrokovačima plamenjače i crne pegavosti odgovaraju različiti klimatski uslovi i jedan parazit je uvek prisutan u krompirištu. Uništavaju ih isti preparati, a preporučuje se da se povrće zaštiti preventivno, pre pojave bolesti, ili čim se otkriju karakteristične pege na listovima. Mogu da se koriste fungicidi: Ridomil gold MZ, Revus 250-SC, Infinito, Curzate M-WG, Eljuation pro, Ljuadris, Signum, Bravo 720-SC, Acrobat MZ-WG i drugi.
Paradajz i krastavac je neophodno zaštititi od prouzrokovača plamenjače. Efikasni su: Orvego, Ortiva opti 480-SC, Infinito, Curzate M-WG, Equation pro, Qudris, Aliete 80-WP, Poliram DF, Dional 500-SC. Ovo povrće napadaju i neki insekti, poput lisnih vašiju i tripsa. Štete od njih mogu se sprečiti prskanjem insekticidima kao što su: Tonus, Mospilan 20-SP, Volley 20-SP, Actara 25-WG, kao i insekticidima iz grupe piretroida. Zbog blizine berbe krastavaca, pre pripreme rastvora obavezno je pročitati uputstvo i poštovati karencu.
Paprici redovno prete bakterija izazivač plamenjače i lisne vaši. Razvoj bakterija najefikasnije sprečavaju fungicidi na bazi bakra. To su preventivni preparati – prska se pre ostvarene zaraze, a tretiranja se ponavljaju svakih sedam dana. Lisne vaši se suzbijaju istim insekticidima koji se preporučuju za zaštitu paradajza i krastavca.
Plamenjača preti i crnom luku. Efikasni su svi fungicidi koji se koriste za zaštitu paradajza od ove bolesti. Zbog glatkih listova, da bi se preparat zadržao na biljkama, neophodno je u rastvor dodati okvašivač – Ekstravon, Citovet, a na malom imanju tu ulogu može da ima pivo, obrano mleko ili koncentrovan rastvor šećera.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 541 – Maj 2017.