Ljiljani su u svetu cveća oduvek bili simbol milosrđa i bezuslovne ljubavi. Povezuju ga s nadom, verom, plodnošću i rađanjem. Za ovaj cvet kažu da u sebi istovremeno objedinjuje vladarsko i dostojanstveno držanje i urođenu nežnost i nevinost. Prati ga strastveni i opojni miris, delikatne boje i raskošne konture. Iz latinskog jezika potiče njegov naziv ljiljan, a iz grčkog krin. Prepoznaje se i po imenu rajski ili Bogorodičin cvet. Našao je svoje mesto, ne samo u baštama širom sveta, već i na državnim simbolima, a veliki trag ostavio je u svetskoj istoriji, mitologiji i religijama.
Piše: Biljana Nenković
Za ljiljane su dobro znali stari Grci, Rimljani i Egipćani. U staroj Grčkoj bio je posvećen Zevsovoj saputnici i vrhovnoj boginji Heri, zaštitnici braka i potomstva. U Rimu je smatran cvetom boginje Venere, koja je bila toliko opsednuta ljiljanima, da im je zavidela na lepoti. U budističkoj religiji ljiljan predstavlja znak brižnosti, milosti i saosećajnosti, ali i izobilja, plodnosti i bogatstva.
Ljiljan je ostavio traga u hrišćanstvu, posebno beli, koji predstavlja bezgrešnost, čistotu i čednost Device Marije. Lišće ljiljana predstavlja skromnost Isusove majke, stablo je simbol njene vere i pobožnosti, dok su beli cvetovi znak njene nevinosti. Zbog toga je kod nas i poznat još pod imenom Bogorodičin cvet. Ona ima i lunarnu simboliku i predstavlja sve žene. Simbol je trudnica, majki, ali i svih koji pažnjom, strepnjom, brigom i požrtvovanjem svakodnevno usrećuju one kojima je potrebna zaštita. Nezaobilazan je na venčanjima, kao simbol braka i partnerstva.
Ljiljan je biljka iz roda Liliaceae, poreklom iz Azije i severne Afrike. Danas postoji oko 90 različitih vrsta. Početkom 19. veka Stefan Enliter, austrijski botaničar, uradio je prvu sistematiku ovog cveta. Nakon njega brojni istraživači su se posvetili njegovom izučavanju i otkrivene su nove vrste, naročito na tlu Azije, koje su kasnije prenete na evropski kontinent.
Zbog lepote i simblike ljiljani su oduvek bili rado viđeni u svakoj bašti. Za početak njihove proizvodnje označava se 1905. godina, kada je Kraljevski cvet – Lilium regale prenet u Evropu. Dve decenije kasnije istraživač Ernest Vilson dodao mu je botanički opis, koji i danas važi. Krajem 19. veka u Engleskoj su stvoreni prvi hibridi ljiljana. I od tada proizvodnja ovog cveća postaje sve popularnija. Najveći svetski proizvođač je Severna Amerika, a zatim Japan i Holandija. Ovaj prelepi cvet se može gajiti i u bašti i u saksiji. Prosečne visine je od 50 do 80 centimetara, a pojedine vrste mogu biti više i od jednog metra.
Voli humus i orošavanje kišnicom
Danas je ljiljan sve više tražen zbog svog neobičnog oblika, raznobojnih, živopisnih boja cvetova i snažnog mirisa. Višegodišnja je lukovica, a poseban je po tome što voli da mu je cvet na suncu, a koren u hladovini. Najpogodnije zemljište je ono bogato humusom ili kompostom, ali potrebno je da površinski sloj bude prekriven šljunkom, peskom, lišćem ili pokrivačem tla, koje će održavati vlažnost zemljišta.
Na kruni Stefana Prvovenčanog i u grbu Francuske
Zbog aristokratskog i dostojanstvenog izgleda nalazio se na mnogim grbovima i zastavama poznatih vladara i dinastija. U evropskoj istoriji najupečatljiviji je zlatni ljiljan na grbu Kraljevine Francuske. Zlatni ljiljan bio je i na grbu srpske dinastije Kotromanića, ali i na našim državnim simbolima u novijoj istoriji. Bio je čest motiv u srednjevekovnoj Srbiji na freskama i novcu iz doba Nemanjića, pa i na kruni, kojom je krunisan Stefan Prvovenčani.
Iako potreba za vlagom može da varira od vrste do vrste, velika većina ljiljana ne zahteva preterano zalivanje, a količina potrebne vode zavisi od životnog ciklusa. U fazi mirovanja i neko vreme nakon cvetanja, ljiljan treba umereno zalivati. U fazi intenzivnog rasta treba mu obezbediti dovoljno vode, ali ne bi trebalo da zemlja oko ljiljana bude natopljena. Treba izbegavati vodu iz česme, jer prevelika količina hlora i krečnjaka šteti cvetu. Najbolje je koristiti kišnicu ili bar odstajalu vodu sobne temperature ili destilovanu vodu. Ljiljan voli direktno sunce, koje pomaže da cvetovi budu raskošni i bujni. Najviše mu prijaju letnje temperature, ali ih zimi treba uneti u zatvoreni prostor.
Za sadnju ljiljana preporučuju se jesenji ili prolećni meseci. Temperature karakteristične za taj deo godine od pet stepeni i više, pomažu lukovici ljiljana da se dobro ukoreni. Ukoliko je ljiljan zasađen u bašti, dovoljna mu je prirodna vlažnost vazduha. Ukoliko je u kući tokom zime, vazduh se isušuje zbog grejanja, te mu je potrebno orošavanje. Najbolje bi bilo za orošavanje koristiti kišnicu ili destilovanu vodu sobne temperature.
Lažni cvet za jedan dan
U našim baštama dosta je rasprostranjen takozvani lažni ljiljan hemerokalis, koji je manje zahtevan za gajenje. Naziv potiče od grčkih reči hemera (dan) i kalos (lepota), što u prevodu znači – lep samo jedan dan. U narodu je ova biljka poznata i kao lažni ljiljan, jer neodoljivo podseća na svog mnogo popularnijeg mirišljavog rođaka.
Zbog kratkog veka svojih cvetova, koji se otvaraju ujutro i venu iste noći dobio je i ime dnevni ljiljan. Ovaj nedostatak nadoknađuje ogromnim brojem pupoljaka koji se formiraju i otvaraju jedan za drugim pa se takozvani “leptirov vek” cveta i ne primećuje. Cvet lažnog ljiljana traje najduže 16 sati, ali kako biljka neprekidno daje nove pupoljke, ona je u punom cvatu od maja do kraja jula. Reč je o otpornom žbunu mesnatog korena i dugačkih trakastih listova, koji se veoma lako uzgaja i brzo širi.
Hemerokalis naraste do metar i po i, posađen u grupi na sredini travnjaka ili u pozadinskim delovima dvorišta, deluje veličanstveno, dok su patuljaste sorte kao stvorene za žardinijere i saksije na terasama.
Simbolika poklona
Crveni ljiljan poklonja se osobi koju neizmerno volite, jer simbolizuje neiscrpnu i beskrajnu ljubav
Beli ljiljan poklanja se trudnicama i porodiljama, kao simbol dobrote, čistote i požrtvovanosti
Ljubičasti ljiljan poklanja se mladim osobama, jer oslikava mladost i sreću
Narandžasti ljiljan poklanja se osobi kojoj želite sreću, jer simbolizuje veliku radost
Tigrasti ljiljani oslikavaju dostojanstvo i ponos, pa se mogu pokloniti osobama koje nose ove osobine.