Maj je mesec intenzivne zaštite hemijskim preparatima u zasadima skoro svih voćnih vrsta. Toplo i još uvek vlažno vreme odgovaraju voćkama, ali i bolestima i štetočinama koje oštećuju, pa čak i uništavaju mlade plodove i sočne listove.
Broj prskanja i izbor preparata zavise od voćne vrste i stepena zaraze, odnosno oštećenja. Neke voćke se štite jednom, a poneke i više puta.
Pepelnica i krastavost uzimaju danak
U zasadima jabuka i krušaka, bez obzira na sortu i vreme sazrevanja, nastavlja se zaštita od gljiva prouzrokovača pepelnice (Podosphaera leucotricha) i čađave krastavosti (Venturia inaeljalis), a aktivni su i lisni mineri, jabukin smotavac, lisne vaši i još neki, manje štetni insekti, a na kruškama – kruškina buva.
Na gljivu prouzrokovača čađave krastavosti podjednako su osetljivi listovi i plodovi. U ovom periodu najbolje rezultate u zaštiti daje preventivna primena fungicida koji sprečavaju zarazu i štete. Najširu primenu imaju fungicidi na bazi bakar-hidroksida, mankozeba, folpeta, kaptana. Preparati Score 250 EC, Clarinet, Luna ed`pirience i Zato 50 NjG mogu sprečiti širenje bolesti i kada se primene najviše dva dana posle ostvarene zaraze, i kombinuju sa fungicidima preventivnog delovanja.
Svi ovi fungicidi uspešno štite i krušku od čađave krastavosti (Venturia pirina).
U ovom periodu jabuka se od pepelnice štiti fungicidima sistemičnog delovanja, kakvi su Akord (sva tri), Folicur 250 ENj, Nimrod 25 EC, Topas 100 EC, Sekvenca, Ventor i Impact 25 SC, Clarinet, Tercel, Embrelia 140 SC, Nijansa NjG, Score 250 EC, Riza 250 EC, koji istovremeno voćke štite i od krastavosti. Zbog visokih temperatura i fenoloških faza kroz koje u ovom periodu jabuka prolazi, treba izbegavati preparate na bazi sumpora.
Korisna mera za suzbijanje pepelnice u manjim voćnjacima je mehaničko uklanjanje belih mladara. Čim se odrežu stave se u najlon vreću, iznesu iz zasada i spale.
Ako se tokom pregleda uoče znaci bakteriozne plamenjače, sve zaražene delove treba odrezati, sakupiti u vrećicu i spaliti izvan voćnjaka. Ako se bolest otkrije na deblu, valja potražiti savet stručnjaka da bi se voćke najsigurnije zaštitile.
Uništavati lisne vaši
Maj je vreme lisnih vašiju. Toplo i vlažno vreme skraćuje period potreban za razvoj jedne generacije, tako da se one brzo smenjuju. Uz to, odgovara im i obilje mladih, sočnih listova i plodova. Za zaštitu se mogu koristiti Talstar 10 EC, Futocid EC, Fobos SC, Bifenicus, Mospilan 20 SG, Zlatospilan, Kastrel, Perfekthion, Dimetogal, Sistemin 40 EC, Fosfamid 40 EC, Bevetod 40 EC, Svi oni voćke kvalitetno štite i od lisnih minera, jabukinog moljca, jabukinog smotavca i pokretnih stadijuma štitastih vašiju, ali i od drugih, manje štetnih insekata.
Lisne vaši prave kolonije na najmlađim delovima voćaka, gde ih treba i tražiti. Minere otkrivaju „mine“ u listovima, a smotavci se ubušuju u mlade plodove.
Inače, lisne vaši treba suzbijati i na kruškama. Ali, ovim voćkama nesumnjivo najveću štetu nanosi kruškina buva. Najbolje vreme za prskanje je kada se na naličju listova otkriju narandžasta jaja i prvi larveni stadijumi. Sigurna zaštita se postiže primenom insekticida Abastate (sva tri), Apache 50 NjG, Harpun, Lascar, Movento 100 SC, Tonus ekstra. Svi ovi insekticidi krušku štete i od lisnih vašiju.
U ovom mesecu višnjama, ali i trešnjama najveću štetu može da napravi gljiva Blumeriela japii, prouzrokovač pegavosti listova. Ako se zaraza ne spreči na vreme, parazit može da uništi rod i za narednu vegetaciju, pa čak, u izuzetnim slučajevima, i da osuši voćke. Od funngicida efikasni su Mystic PRO 500 EC, Zamir, Sekvenca, Mirage 45 EC, Octave, Lentos 400, Bravo 720 SC, a svi oni istovremeno sprečavaju razvoj prouzrokovača truleži plodova. Kod ranih sorti trešanja posebnu pažnju valja obratiti na kerencu.
Ukoliko se ove voćne vrste ne zaštite pravovremeno i bolest se otme kontroli, odmah posle berbe valjalo bi ih oprskati fungicidom Feniks. Na taj način će se zaustaviti širenje bolesti, sprečiti letnje opadanja listova i iznurivanje voćaka novim listanjem. Ako se to dogodi, one neće formirati cvetne pupoljke i nespremne će ući u zimu.
Najveća štetočina trešanja je trešnjina muva, koja, kada se oberu trešnje, jaja polaže na plodove višanja. Zato treba pratiti njen let i voćke zaštititi u pravo vreme. Višnju i trešnju ne zaobilaze ni lisne vaši. Svi insekticidi upotrebljeni u zaštiti od trešnjine muve, voćke štite i od ovih insekata.
S.M.
Dobro jutro broj 541 – Maj 2017.