Насловна ВЕСТИ Kakav je prokupac kao grožđe, a kakav kao vino

Kakav je prokupac kao grožđe, a kakav kao vino

676

Prokupac je autohtona sorta Srbije. Osim kod nas, gde se uglavnom gaji u centralnoj Srbiji, gaji se u Makedoniji, ima je manje u Bugarskoj a sporadično se sreće u Ruskoj Federaciji. U nas ima i brojne sinonime: Crnka, Niševka, Rskavac, Nikodimka, Kameničarka, u Bugarskoj je zovu Zarčin a u Makedoniji Skopsko crno.

 Odrasli list je srednje veličine ili veliki, ceo ili trodelan. Cvet je hermafroditan, grozd je srednje veličine, ređe veliki, cilindrično kupastog oblika i srednje zbijenosti. Masa grozda varira od 130 do 300 grama. Bobica je srednje krupna, debele pokožice tamnoplave boje,sa mnogim tačkicama i obilnim pepeljkom, izraženog pupka. Mezokarp je sočan bez mirisa i prijatnog ukusa.

Kada se govori o agrobiološkim osobinama treba naglasiti da je čokot  srednje bujnosti ili bujan sa uspravno rastućim lastarima. Grožđe sazreva pozno, između III i IV epohe. Prinosna je sorta, daje 15-20 t/ha grožđa. Zato zahteva kratku rezidbu, tj. kondire na 2-3 okca. Pri mešovitoj rezidbi čokot se znatno iscrpljuje i vegetativno brzo oslabi. Pogodni su uzgojni oblici na kojima se može primeniti kratka rezidba, a što se tiče zemljišta voli propusna, rastresita, kamenito-šljunkovita i umereno plodna zemljišta. Ima dobar afinitet sa loznim podlogama, veoma je osetljiv na plamenjaču, a dobre je otpornosti na sivu plesan. Inače slabo podnosi niske zimske temperature pa okca izmrzavaju na  -16 stepeni.

Karakteristike šire i vina su:

– Šira je bezbojna i prijatnog ukusa i mirisa

-Sadrži 18-22 % šećera i 6-8 g/l ukupnih kiselina

– Vino je harmonično i pitko

– Od grožđa Prokupca proizvode se kvalitetna crvena ili roze vina, koja se odlikuju voćnim karakterom. Uglavnom se sreću tonovi sitnog bobičavog voća ili crvenog koštičavog voća

-Prokupac ima visok sadržaj tanina pa i vina imaju izraženu trpkost o čemu treba voditi računa u tehnologiji proizvodnje.

U Srbiji je priznat veći broj klonova sorte Prokupac.

-PR 2 – klon ima krupan grozd, mase do 250 g. U širi nakuplja do 23 % šećera i 7 g/l ukupnih kiselina. Prinosan je klon.

-PR 8 – grozd je srednje krupan, u širi nakupi 19 % šećera i 6,5 g/l ukupnih kiselina.

-PR 10 – ima zbijen grozd mase 194 g. Bobice obilno posute pepeljkom, sa visokim učešćm pokožice u bobici 5,53 %. U širi nakuplja 17 % šečera i 8 g/l ukupnih kiselina. Prinosan klon koji sazreva nekolko dana kasnije u odnosu na ostale klonove.

-PR 19 – klon priznat 2015. god. Grozd zbijen, mase 188 g. ima visok potencijal nakupljanja šečera u širi 22,05 % uz srednji nivo kiselina 6,22 g/l.

Prokupac svakako ima svoj privredni značaj, grožđe se koristi za spravljanje crvenih i roze vina kvalitetnih i visokokvalitetnih kategorija, kao i za proizvodnju destilata za proizvodnju lozovače i vinjaka.

Piše: Vesna Vasić, PSSS Srbije