Na području Novog Sada zasadi kruške se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi plodovi dostigli dimenzije od 10 do 20 mm (BBCH 71-72).
Vizuelnim pregledom zasada registrovano je prisustvo odraslih jedinki prve letnje generacije obične kruškine buve (Cacopsylla pyri). U toku je kopulacija, a u narednim danima se očekuje i početak polaganja jaja.
– U cilju suzbijanja odraslih jedinki obične kruškine buve kao i sprečavanja polaganja jaja proizvođačima se preporučuje primena nekog od navedenih insekticida: Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) u koncentraciji 0,03% – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
U prethodnim danima registrovane su padavine koje su stvorile povoljne uslove za ostvarenje infekcije od strane gljive prouzrokovača čađave krastavosti kruške (Venturia pirina) kao i gljive prouzrokovača sive pegavosti lista kruške (Mycosphaerella pyri).
– U cilju zaštite od navedenih patogena proizvođačima se preporučuje primena kombinacije fungicida kontaktnog i sistemičnog delovanja: Mankogal 80, Dithane M 45, Bevesan 45 M (mankozeb) u količini 2,5 kg/ha plus Score 250 EC, Sekvenca, Skoremore, Ambasador, Agroskor 250 EC, Rayok EC, Hemokonazol 250 EC (difenokonazol) u koncentraciji 0,02% – napominju u RC „Novi Sad“.
Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja