Planinske oblasti pokrivaju skoro trećinu kopnene površine planete i dom su za oko 1,1 milijarde ljudi.
Šef Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija – FAO, KU Dongiu, pozvao je na promenu načina na koji štitimo naše planine, jer klimatska kriza preti da dodatno pogorša živote njenih stanovnika i izvan.
Prema Međuvladinom panelu za klimatske promene UN-a, trenutna stopa i dubina adaptacije u planinskim regionima nije dovoljna da odgovori na uticaje klimatske krize. A nedavna studija FAO-a je otkrila da je nesigurnost hrane u stalnom porastu od 2000. godine u ruralnim planinskim oblastima zemalja u razvoju, gde većina ljudi živi ispod granice siromaštva. Zajedno sa smanjenjem dostupnosti vode usled gubitka mase glečera i povećanog odmrzavanja permafrosta, pandemija kovid-19 i nedavni sukobi dodatno su pogoršali ranjivost planinskih ljudi. Planine su takođe suštinski izvor slatke vode za neplaninske stanovnike, snabdevajući dve trećine svetskog poljoprivrednog zemljišta koje se navodnjava.
Ipak, postoji mnogo praktičnih i pravovremenih opcija za rešavanje rizika pre nego što bude prekasno, rekao je generalni direktor FAO na virtuelnom događaju povodom pokretanja Međunarodne godine održivog razvoja planina 2022.
-Potrebne su nam strateške investicije, tehnologija, inovacije, čvrste institucije i kapaciteti za prilagođavanje da bismo podržali održivi razvoj planina, dodao je Ku.
Rešenja koja je predložio FAO uključuju efikasne politike upravljanja turizmom dizajnirane da povećaju prihode domaćinstava, podsticanju očuvanja biodiverziteta i otporne i održive poljoprivredno-prehrambene sisteme.
-Promovisanjem i vrednovanjem jedinstvenog prirodnog, kulturnog i tradicionalnog nasleđa planinskih zajednica, zajedno možemo pomoći u razvoju održivih dugoročnih koristi za bolju proizvodnju, bolju ishranu, bolju životnu sredinu i bolji život za sve – obezbeđujući da niko ne ostane iza, rekao je Ku.
Na predlog Kirgistana, Generalna skupština UN proglasila je 2022. godinu Međunarodnom godinom održivog razvoja planina.
Izvor: FAO
Foto: Pixabay