Насловна ВЕСТИ1 ŽIVOT U CVEĆU I OD CVEĆA: Da bi posao cvetao, potrebna je...

ŽIVOT U CVEĆU I OD CVEĆA: Da bi posao cvetao, potrebna je ljubav

934

Kada je pre dve decenije započela „cvetni“ posao, Jasmina Trifunović iz Jagodine nije ni slutila da je čeka teško, ali i lepo zanimanje koje ispunjava zadovoljstvom. Živeti u skladu s prirodom i cvećem, svakodnevni je izazov, ali je, pored truda i rada, da bi posao cvetao potrebna i ljubav.

Pre 22 godine Jasmina (sada 49) nigde nije radila, suprug Goran (54) je izgubio posao u fabrici, pa su rešili da se oprobaju u cvećarstvu. Počeli su s jednim manjim plastenikom gde su najpre gajili lepog Jovu, bombonice, petuniju, da bi zatim dodali desetak vrsta muškatli, ljubičicu, kadifu, salviju, surfiniju i drugo cveće koje krasi bašte i balkone. Sada su najveći proizvođači cveća na teritoriji Jagodine i među pet najvećih u Pomoravskom okrugu.

Sa šest ari 100.000 saksija

– Trenutno imamo sedam plastenika na šest ari. Tokom godine proizvedemo više od 100.000 saksija raznog cveća. Registrovali smo poljoprivredno gazdinstvo, ali nismo nikada koristili nikakve subvencije, sve smo podigli svojim sredstvima. Prošle godine smo hteli da obnovimo plastenike, ali su duplo poskupeli, pa smo odustali. Jedan plastenik je do nedavno koštao 1.200 evra, a sada duplo više – kaže Jasmina.

U poslu pomažu i sinovi Bojan (26) i Lazar (25). Svako radi svoj deo posla, ali kada zatreba, u zavisnosti od sezone, svi rade sve. Trifunovići cveće prodaju na jagodinskoj zelenoj pijaci gde već imaju svoje stalne kupce, ali i na veliko. Za prodaju je uglavnom zadužena Jasmina koja uvek s osmehom posavetuje mušterije kako da gaje određeni cvet.

– Zaista volim ovaj posao, volim kada sam okružena svim mogućim bojama i mirisima prirode. Međutim, cvećarstvo nije lako, posla oko cveća ima 24 sata. Kada je hladno, moramo da zagrevamo plastenike, tako da peć grejemo na tri sata. Loži se tri do četiri meseca. Temperatura mora biti oko 15 stepeni, mada zavisi i od biljke, nekima prija hladnije vreme, nekima viša temperatura pa na osnovu toga grupišemo biljke – objašnjava Jasmina.

Dve decenije bez poskupljenja

– U martu se prodaje jagorčevina, ljutić, takođe u proleće i muškatle, ciklame imamo tokom cele godine osim leti. Zatim bombonice, kadife, salvije u aprilu i maju, na jesen su aktuelne ljubičice, ciklama i božićna zvezda – ističe Jasmina i naglašava da sami proizvode rasad, ali i kupuju biljke koje se uvoze iz Holandije i Nemačke.

Da vole ovaj posao i poštuju svoje mušterije dokazuje i to što cene nisu povećavali već 20 godina, iako je repromaterijal duplo poskupeo.

– Poskupela je zemlja, supstrat, saksije. Sve je poskupelo, osim pojedinog rasada i mesta na pijaci u Jagodini. Poslednjih godina se smanjuje prodaja cveća. Imamo svoje mušterije, jer smo uspeli da zadržimo kvalitet i narod to ceni. Imamo kupce iz celog Pomoravskog okruga, uglavnom iz Jagodine, Despotovca i Ćuprije. Kupuju od nekoliko do 500 saksija – kaže ova cvećarka i dodaje se cene cveća kreću od 30 dinara za bombonice ili lepog Jovu, do 500 dinara, koliko košta Božićna zvezda.

Kao i druge biljke, i cveće napadaju štetočine i bolesti.

– To zna da bude veliki problem, pa je zato neophodna redovna zaštita cveća. Često se konsultujemo sa stručnjacima koja sredstva treba da koristimo, mada mnogo toga znamo i sami. Ranije smo išli na razne seminare o cveću i usavršavanja, ali sada toga nema više – kaže Jasmina.

Prodaja cveća za sadnju u baštama i na terasama počela je u aprilu, od cvetne nedelje, i trajaće do druge polovine maja tako da Trifunovići ovih dana imaju mnogo posla

Muškatla idealna za terase

Muškatla je jedna od omiljenijih cvetnih vrsta koja se koristi za ukrašavanje bašta i terasa. Ima krupne cvetove jakih i neobičnih boja, koji cvetaju od proleća do jeseni.

– Ljudi vole muškatle zato što nisu zahtevne za održavanje, a daju bujno i mirisno cveće. Mogu da izdrže i visoke temperature, mada su optimalne temperature za uzgoj od 10 do 25 stepeni. Bilo bi dobro da ne budu ceo dan na direktnom suncu leti. Jako je bitno polivanje tokom letnjih meseci. Poliva se uveče vodom koja je malo odstajala. Mada, ne treba ni preterivati s polivanjem. Muškatle treba prihranjivati na 7 do 10 dana đubrivom za cvetanje – poručuje Jasmina Trifunović. Dodaje da, prema starom verovanju, muškatle donose sreću.

Salvija i kadifa za parkove i bašte

Salvija je kod nas poznata i kao ukrasna žalfija. Cveta od kraja aprila do pozne jeseni. Najpopularnije su crvene salvije, mada ih ima i u beloj i ljubičastoj boji. Podnosi visoku temperaturu, a zbog dubokog korena, dobro podnosi letnje žege. Salvija privlači leptire.

Kadifa spada u popularno ukrasno bilje. Cveta u žutoj, narandžastoj i beloj boji, često sa bordo detaljima. Kadifi treba puno sunca. Zahvalna je za uzgoj, pa je dobra za baštovane početnike jer će, uz minimalnu negu i održavanje, davati mirisne cvetove. Inače, miris kadife odbija životinje i insekte pa se smatra prirodnim insekticidom koji štiti i druge biljke u blizini.

– Salvija i kadifa veoma su lake za održavanje. Najviše se sade po parkovima, ali i u baštama i saksijama. I jedna i druga biljka gaje se pod istim uslovima. Ne napadaju ih štetočine, vrlo su otporne. Mogu da izdrže visoku temperaturu. Bitno je da se posade u sterilnu zemlju određene pH vrednosti – preporučuje Jasmina Trifunović.

Piše: Jelena Lukić