Na području Novog Sada zasadi trešanja se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od punog cvetanja (BBCH 65) do faze kraj cvetanja: sve latice opale (BBCH 69).
U fazama cvetanja i u vlažnim uslovima, trešnje su osetljive na infekciju od strane gljive prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća (Monilia laxa).
– Od srede se najavljuje nestabilno vreme sa padavinama koje može stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije navedenim patogenom. Proizvođačima se preporučuje redovno praćenje vremenske prognoze i pred najavljene padavine primena nekog od navedenih fungicida: Pehar (pirimetanil) u količini 2 l/ha ili Cormax (ciprodinil) u količini 0,2 kg/ha – kažu u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Laboratorijskim pregledom prezimelog lišća i dalje nije registrovano prisustvo askospora u apotecijama gljive prouzrokovača pegavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii), te ne postoji rizik za ostvarenje infekcije od navedenog patogena. Međutim, formirana lisna masa osetljiva je na infekciju od strane gljive prouzrokovača šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila).
– U cilju sprečavanja ostvarenja infekcije pomenutim patogenom proizvođačima kod kojih je trešnja precvetala, pred najavljene padavine, preporučuje se sprovođenje hemijskih mere zaštite primenom fungicida na bazi aktivne materije kaptan (Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion, Metod 480 SC, Capi) u koncentraciji 0,2-0,3%. Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite oprašivača – upozoravaju u RC „Novi Sad“.
Foto: Pixabay