Tema konferencije za novinare koja je danas održana u Zadružnom savezu Vojvodine bila je aktuelna situacija u poljoprivredi sa stanovišta zemljoradničkih zadruga i zadrugara u periodu priprema za prolećnu setvu u kontekstu donetih odluka države o zabrani izvoza strateških poljoprivrednih proizvoda i drugih usvojenih mera. Predsednica ZSV Jelena Nestorov Bizonj podsetila je da je na sednici održanoj 9. marta Upravni odbor ovog saveza doneo zaključke koje je prosledio Vladi Republike Srbije i nadležnim ministarstvima.
-U prvom zaključku iskazano je protivljenje merama zabrane izvoza pšenice, brašna, kukuruza i jestivog ulja. Od navedene zabrane do danas došlo je do izmena u smislu da je suncokretovo ulje na slobodnom režimu i da će po ranije sklopljenim ugovorima pšenica biti izvezena u Albaniju. Ponoviću da se zadružni sektor protivi svakoj zabrani izvoza navedenih strateških poljoprivrednih proizvoda jer ova mera nije ekonomski opravdana iz razloga što svih proizvoda imamo za potrebe domaćeg tržišta, za rezerve ali i za izvoz, rekla je Nestorov Bizonj.
Kako je naglasila predsednica ZSV, cena ovih proizvoda je na veoma visokom nivou i njihovom prodajom i poljoprivrednik i zemljoradnička zadruga mogu dobro da zarade i pokriju troškove ovogodišnje setve koji nikada nisu bili veći.
Sem zakljčaka UO ZSV doneo je i predloge. Na prvom mestu je da se umesto zabrane izvoza, sagledaju bilansi domaće proizvodnje, stanja na zalihama i očekivanog roda pšenice, kukuruza i suncokreta u tekućoj godini, te da se u slučaju postojanja rizika od nedostatka bilo kojeg od navedenih proizvoda u smislu obezbeđenja nacionalne prehrambene sigurnosti, preko Republičke direkcije za robne rezerve otkupi potrebna količina proizvoda na domaćem tržištu po aktuelnim tržišnim cenama. U skladu sa navedenim, predlaže se da umesto zabrane izvoza, država iskoristi druge instrumente — otkup preko Republičke direkcije za robne rezerve – čija delatnost inače i treba da posluži toj svrsi.
-Na ovaj način niko ne bi izgubio, a država bi sa tom merom prošla mnogo jeftinije nego što prolazi sa zabranom izvoza. Sem toga, stočarska proizvodnja iz godine u godinu, sve više i više ide silaznom putanjom, a od prošle godine kada cene rataskih proizvoda dostižu svoje maksimume, stočarstvo se našlo u još većim problemima. Zbog toga predlažemo da umesto zabrane izvoza, država razmotri mogućnost ograničenja uvoza pojedinih proizvoda, a prvenstveno mesa i drugih proizvoda koji doprinose propasti domaće stočarske proizvodnje, koja se i pre aktuelne krize nalazila na silaznoj putanji više godina, naglasila je Jelena Nestorov Bizonj.