Насловна ВЕСТИ Evropa podstiče poljoprivrednike koji uklanjaju štetne gasove

Evropa podstiče poljoprivrednike koji uklanjaju štetne gasove

503

Evropska komisija želi da, kroz poljoprivredu i šumarstvo, poveća prirodni kapacitet za skladištenje ugljen-dioksida na području EU do 2030. Finansijski podsticaji za održive poljoprivredne i šumarske prakse su jedno od sredstava za ostvarenje tog cilja.

Novi plan Evropske komisije predviđa finansijske podsticaje za poljoprivrednike i šumare koji implementiraju rešenja zasnovana na prirodi koja doprinose uklanjanju gasova sa efektom staklene bašte iz atmosfere.

Zadatak poljoprivrednika i šumara, koji budu hteli da prihvate dodatnu ulogu, će biti da preurede i prilagode površine koje su oštećene, ili imaju negativan efekat na klimu, tako da ih učine efikasnijim u borbi protiv klimatskih promena.

Na taj način Evropska komisija želi da do 2030. godine, kroz poljoprivredu i šumarstvo, poveća prirodni kapacitet za skladištenje ugljen-dioksida na području EU.

Stručnjaci procenjuju da štetne prakse, kao što je intenzivna poljoprivreda  – prekomerna upotreba mehanizacije, mineralnih đubriva, ili pesticida  – umanjuju plodnost zemljišta i njegov kapacitet da skladišti ugljen-dioksid.

Suprotno tome, smatraju da bi promovisanje alternativa kao što su konzervaciona poljoprivreda ili agrošumarstvo mogli da imaju regenerišući efekat na obnavljanje plodnosti zemljišta i jačanju njegove uloge u zarobljavanju ugljen-dioksida.

Ovakav vid poljoprivrede, koji je usmeren ka hvatanju ugljen-dioksida iz atmosfere u zemljište, naziva se još i carbon farming, ili u doslovnom prevodu, uzgoj ugljenika.

Evropska komisija prepoznaje da je za uspeh njihovog plana ključno obezbediti odgovarajući finansijski podsticaj za evropske farmere, ali i da bi paralelno sa tim trebalo raditi na edukaciji svih učesnika i unapređivanju znanja o uzgoju ugljenika.

Dok Evropska komisija tek radi na predlogu za zakonodavni okvir na nivou EU za sertifikaciju i nagrađivanje poljoprivrednika koji bi prilagodili svoja imanja tako da povećaju prirodne ponore ugljen-dioksida, Francuska je već pokrenula volonterski projekat koji bi ostalim članicama mogao da posluži kao model.

Francuski farmeri već mogu dobiti sertifikat o njihovom doprinosu zarobljavanju ugljen-dioksida, kroz različite agronomske programe Sertifikovane farme mogu dobiti finansijsku podršku od kompanija ili lokalnih vlasti koje žele da nadoknade svoje emisije gasova sa efektom staklene bašte kroz takozvane „karbonske kredite“.

Evropska komisija se nada da bi planirane politike za obnavljanje poljoprivrednih, šumskih i travnatih površina mogle ne samo da postignu dugoročne klimatske ciljeve, već i da stvore nove mogućnosti za poljoprivrednike i šumare.

Autor: Srđan Vejnović

Izvor: Klima 101

Foto: Pixabay