Poljoprivrednici iz udruženja „Stig“ nezadovoljni cenama đubriva i goriva održali su 2. februara protest u Požarevcu. Oni su kroz centar grada organizovali protestnu vožnju, kao upozorenje pred radikalizaciju daljih poteza. Novi protest, iako zakazan za 10. februar, otkazan je, jer je postignut dogovor sa Ministarstvom poljoprivrede i predstavnicima Požarevca.
Kako je istaknuto, na prostoru Braničeva obezbeđene su dovoljne količine azotnih đubriva uz najpovoljnije cene u ovom trenutku.
Predsednik udruženja „Stig“ Nedeljko Savić rekao je da su u utorak u Ministarstvu poljoprivrede imali sastanak sa ministrom Branislavom Nedimovićem i dodao da su tom prilikom dobili predloge kako da prevaziđu svoje probleme.
„Te predloge smo izneli na sednici našeg udruženja „Stig“ na kojoj je odlučeno da prihvatimo ponudu resornog ministarstva, a ta ponuda podrazumeva da sutra u 10 sati u veliku salu Doma kulture Požarevac dođu predstavnici ministarstva koji će da objasne ljudima kako da dođu do mineralnog đubriva uree po ceni od 750 evra“, rekao je Savić.
Naveo je da će đubrivo biti obezbeđeno po najpovoljnijim cenama i dodao da je predlog resornog ministarstva da Grad Požarevac učestvuje na taj način što će poljoprivrednicima da nadoknadi razliku od 750 evra sa PDV-om do tržišne cene.
Predrag Veljković iz sela Pekčanice kod Kraljeva rekao je da su seljaci i dalje spremni da reaguju.
– Za sada nećemo blokirati saobraćajnice, ovo je samo skretanje pažnje na naše probleme sa kojima se godinama unazad susrećemo – rekao je Predrag za Dobro jutro.
Poljoprivrednici imaju tri zahteva od kojih ne odustaju, ali ih neće ni proširivati. Njih ne iteresuje politika, ministarstvo i ko je ministar, ne traže ničiju smenu, oni samo žele regresirano gorivo, manju cenu đubriva i veće subvencije. Osim ova tri opravdana zahteva, jedan od većih problema manjih poljoprivrednih gazdinstava je nemogućnost podizanja kredita.
– Dobar deo poljoprivrednika ne može da podigne kredit, jer banke traže da su redovno izmirena penziona i zdravstvena dugovanja. U raznim pregovorima pristali su u bankama da daju kredite onima koji imaju do 500 hiljada duga. Takvih ima mnogo, a dosta je i onih koji imaju dugovanja i preko milion ipo i ne mogu da dignu kredite – objašnjava Veljković, pitajući se kako da izmiri dugovanja kada će samo kupujući đubrivo za voćnjak ove godine potrošiti 500 do 600 evra više nego lane.
Sve poskupelo, cene proizvoda iste
Problemi poljoprovrednika traju dugo i sve se nekako prevazilazilo do ove godine. Sada kada su cene đubriva i goriva drastično skočile, a subvencije smanjene na četiri hiljade po hektaru, situacija je za mnoge proizvođače dramatična.
– Osim đubriva i goriva i hemija je užasno poskupela, jedino su cene semena ostala na nekom nivou koji može da se izdrži. Ovo traje godinama što se vidi po drastično smanjenom stočnom fondu. Niko iz ministarstva ne želi da odgovori koliko je smanjen stočni fond, jedino što stalno pričaju je da je skočila cena žitarica. Jeste, ali i ta cena ne može da prati ova poskupljenja – ogorčen je poljoprivrednik iz Pekčanice.
– U voćarstvu trošim hiljadu kilograma đubriva po voćnjaku i sa ovim sadašnjim poskupljenjem u odnosu na prošlu godinu troškovi su veći za oko 500-600. U povrtarstvu je slično, tu je razlika 300-400 evra – zbog novonastale situacije Predrag Veljković je odlučio da da podršku udruženju „Stig“ koje nije prihvatilo ponudu ministra da njima cena đubriva bude 650 evra po toni, a manjim proizvođačima 750 evra. Ukoliko ne postignu dogovor i istu cenu za sve protesti će biti radikalizovani i krenuće u blokade puteva i saobraćajnica.
– Ne želimo to da radimo, ali više nemamo izbora, mora da se čuje i naš glas – izjavio je Predrag Veljković iz Pekčanice kod Kraljeva.
Tekst: Zorica Dragojević
Foto: Privatna arhiva