Učenje o zaštiti prirode ključ je za njeno dugotrajno očuvanje, poruka je Svetske organizacije za zaštitu prirode – WWF. Ona je povodom Svetskog dana obrazovanja u toj oblasti, koji se obeležava još od 1972. godine, objavila priručnik pod nazivom „Kako se pripremiti za boravak u prirodi“.
Svetska organizacija za zaštitu prirode od 2016. godine sprovodi edukaciju o zaštiti prirode kroz Akademiju za prirodu i stručne obuke sa vaspitačima i nastavnicima. Njihov motiv je činjenica da obrazovanje o zaštiti prirode stvara ekološki osvešćene i aktivne građane koji se zalažu za očuvanu i zdravu prirodu.
Koordinatorka za edukaciju Svetske organizacije za zaštitu prirode, Jovana Dragić Mej naglašava da je u pitanju praktičan priručnik, s obzirom na to da je o prirodi najbolje učiti u prirodi.
„Trenutno je dostupan samo u elektronskoj verziji, ali je dostupan i na našem sajtu, a može se videti i na društvenim mrežama, i može se lako sačuvati u telefonu ili kompjuteru i on je namenjen da pomogne prilikom pripreme, pre odlaska u prirodu. Smatramo da je dobra priprema, kao i u bilo čemu, ključ najboljih rezultata“, naglašava koordinatorka.
Priručnik će nam pomoći i da napravimo spisak stvari koji treba poneti u prirodu, a da se ne opteretimo nepotrebnim teretom. Zatim, kako da se obučemo, da proverimo vremensku prognozu. Hrana, voda, zaštita od sunca…. Do toga da je važno da se na vreme obavestimo o mestu na koje idemo – postoje li pešačke staze, kakva je infrastruktura.
„Ukoliko idete u zaštićeno područje, a to su mesta gde je priroda najlepša, potrebno je da se javite upravljaču zaštićenog područja. Za određene zone je neophodno da idete u pratnji čuvara zaštićenog područja, koji će ne samo učiniti da se osećate sigurno, već i da mnogo toga naučite“, dodala je Dragić Mej.
Osim što će nas priručnik uputiti kako da se opremimo za boravak u prirodi, on nas opominje i da ne treba da ostavljamo bilo kakav trag za sobom posle boravka.
Iz prirode treba da ponesemo iskustvo i eventualno fotografije, ali ne treba da uzimamo „suvenire“ iz prirode, jer tako remetimo ravnotežu.
„Takođe, isto je jako važno, nemojte hraniti divlje životinje jer im ne pomažete na taj način. Ukoliko se životinje navikavaju na takvu ishranu, dolaziće češće u kontakt sa ljudima i biće izloženije opasnosti. Isto tako, hrana koju mi jedemo nije pogodna za životinje jer ima razne aditive“, naglašava Jovana Dragić Mej.
Za najmlađe je namenjena knjiga Otkrivamo svet sa Livadinkom Poljakov. Livadinka je simpatična poljska mišica, a priručnik je namenjen pre svega vaspitačima i vaspitačicama i učiteljima i učiteljicama koji rade sa decom mlađeg uzrasta.
„Tu se na zanimljiv način deca upoznaju sa temama – voda, vazduh, zemljište, hrana, moje mesto u prirodi. Svaka od tema sadrži po jednu priču koju priča Livadinka, a svaka oblast predlaže i puno interesantnih aktivnosti koje su opisane na vrlo detaljan način“, navodi koordinatorka.
Na tom uzrastu je moguće razviti empatiju kod dece prema prirodi, a da bismo bilo šta zaštitili, potrebno je da imamo emociju prema tome.
WWF Adria još 2016. godine je počela sa sprovođenjem edukacije na temu zaštite životne sredine, kroz Akademiju za prirodu i stručne obuke sa vaspitačima i nastavnicima.
Sve više osećamo posledice klimatskih promena i sve češće se insistira na tome da budućim generacijama treba da obezbedimo iste uslove kakve smo i mi imali.
„To što je tema ekologije sada prisutna jeste zato što mi sami osećamo, na svojoj koži, određene posledice kakvo je stanje životne sredine. Tako da je potrebno da se ljudi informišu i da se uključe“, ističe Jovana Dragić Mej, koordinatorka Svetske organizacije za zaštitu prirode.
Izvor: RTS
Foto: wwfadria.org