U prihvatilište na Zlatiboru stiglo je još deset jelena i košuta. To je deo projekta Ministarstva poljoprivrede kojim se evropski jeleni iz Vojvodine naseljavaju na prostor jugozapadne Srbije – Taru, Zlatibor, Zlatar.
Uoči snega i jeleni koji su prošle godine stigli na Zlatibor vraćali su se hranilištu prihvatilišta, neophodnog u njihovom vraćanju na prostor u kom su nekada nesmetano živeli.
„Razbijena im je socijalna struktura kada su hvatani i onda je jako bitno da taj period karantina koji provedu u prihvatilištu provedu i formiraju jednu zajednicu, jedno krdo. Nadamo se da će to biti i ovog puta, jer su hvatani u različitim lovištima, ali je jako bitno da taj deo koji provedu dole, da se naviknu na nove uslove sredine. Dole su šume hrast, ovde je bor“, naglašava Milun Melović iz Lovačkog udruženja „Zlatibor“ iz Čajetine.
I ne samo borove, navikavaju se i na bukove šume Tare na koju je najpre počelo doseljavanje, ali i na druge stanovnike šume.
„Planskim gazdovanjem i čuvanjem divljači, i odvajanju, naravno, i postavljanjem raznih prepreka za medvede i vuka, uspeli smo da očuvamo, da nismo imali gubitaka od divljih životinja“, napominje Aleksnadar Stanojević, predsednik Lovačkog saveza Zapadne Srbije.
Među 67 jedinki pristiglih na Taru u protekle četiri godine petnaestak je i prinova. Na Zlatiboru, u prošlogodišnjem krdu od dvadeset jelena jedna, ali se čekaju na proleće i nove. Na Zlataru, četiri su prinove među njih 40. To je dobar znak da se jelenska divljač prilagodila prostoru na kom je nije bilo više decenija.
Naseljavanje se nastavlja i proširiće se i na prijepoljske planine, do kojih jeleni već i sami stižu, a prelaze i u Bosnu. Ovo je proces naseljavanja jelena, tako da je njihov lov strogo zabranjen i sasvim sigurno ga neće biti dok se ne formira stabilna populacija.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay