Ozimi usevi na teritoriji koju pokriva PSS Agrozavod – Vršac, Planište, Bela Crkva i Kovin – u dobroj su formi. Da bi i prinosi bili optimalni, neophodno je primeniti dovoljne količine prihrane, i pored možda previsoke cene đubriva, poručuju stručnjaci.
Zahvaljujući izuzetno povoljnim klimatskim uslovima tokom jeseni, pred kraj žetve kukuruza, suncokreta i drugih kultura, ozimi usevi zasnovani su u optimalnim agrotehničkim rokovima. To je doprinelo da, na 90 odsto površina, pšenica, ječam i uljana repica u zimu uđu dobro razvijeni i pripremljeni.
„Imamo niske temperature, ali nisu ekstremne, već -3, -5, i ovaj sneg će sigurno zaštititi useve od mrazeva, a dobro je došao i u vidu padavina koje će poboljšati kretanje vegetacije u nastavku, krajem februara i u martu“, kaže dipl. ing. Eugen Baba, savetodavac PSS Agrozavod Vršac.
Sada je vreme za prihranu pšenice, koju su neki već i obavili ureom, ali su mnogi proizvođači u nedoumici zbog visokih cena mineralnih azotnih i kompleksnih đubriva, što može uticati na količinu primenjenih sredstava.
Stručnjaci ipak preporučuju da se sa time ne kalkuliše mnogo, da ne bi bilo posledica po prinose.
„Mislim da motiviše cena koja je u najavi za ozime, pa čak i za prolećne kulture, s obzirom na to da je sada vreme kada se planira plodored i nabavlja repromaterijal“, smatra Baba, i dodaje da one u kalkulaciji mogu opravdati i visoku cenu đubriva. Tako da se nadam da neće biti niskih prinosa u konačnom delu proizvodnje“, zaključuje on.
S druge strane, zbog najavljene dobre cene otkupa, površine pod ozimim kulturama na ovoj teritoriji nešto su veće nego ranijih godina, što će doprineti da i kulture koje u plodoredu dolaze nakon pšenice imaju bolje prinose, predviđaju iz PSS Agrozavod.
Izvor: RTV
Foto: Pixabay