Насловна ВЕСТИ2 Na Produktnoj berzi slabo tražen kukuruz

Na Produktnoj berzi slabo tražen kukuruz

508

Kako se približava kraj godine, smanjuje se aktivnost robno-berzanskih učesnika. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 3.380 tona, čija je finansijska vrednost iznosila 126.934.00 dinara.

U strukturi prometa dominantno mesto zauzima kukuruz sa ukupno prometovanom količinom od 2.350 tona. Bez obzira na ovakvu okolnost, primetna je smanjena aktivnost robno-berzanskih učesnika za kupovinom ove žitarice. Berzanski ugovori na paritetu CPT luka sa isporukom robe do 28. februara, zaključeni su po ceni od 25,50 don/kg bez PDV-a, dok su na FCA realizovani u cenovnom rasponu od 25,20 din/kg do 25,50 din/kg bez PDV-a sa klauzulom „gratis lager“ do 30. maja 2022. godine. Krajem nedelje, ponude na nižem cenovnom nivou od realizovanih nisu naišle na adekvatan odgovor tražnje.

Negativan trend sojinog zrna nastavljen je tokom protekle nedelje. Kupoprodajni ugovori su zaključeni po jedinstvenoj ceni od 71,50 din/kg bez PDV-a, što ujedno predstavlja ovonedeljnu ponderisanu cenu. Trgovalo se isključivo uz obračun kvaliteta. Cenovne promene, u odnosu na prethodnu nedelju, kretale su se u proseku -1,87 odsto. Na kraju nedelje, pojačalo se interesovanje za kupovinom ove uljarice od strane domaćih prerađivača i trgovaca. Tražnja na cenovnom nivou od 72 do 72,2 din/kg bez PDV-a, nije rezultirala zaključenjem berzanskog ugovora usled izostanka ponude.

Nakon snažnog pada cene u proteklom periodu, pšenica beleži korekciju. Realizacija ugovora se kretala od 30,5 do 30,8 din/kg bez PDV-a, sa preuzimanjem robe tokom januara/februara. Primetna je smanjena ponuda ove žitarice. Osim na domaćem, rast cena je zabeležen na evropskom i američkom tržištu zbog nepovoljnih vremenskih prilika u Južnoj Americi. Ovakav trend zabeležen je i u basenu Crnog mora, prateći ostala tržišta, dok se izvozna aktivnost pomalo usporava na kraju godine. U Rusiji, neizvesnost oko izvoznih kvota i dalje postoji. Mlinari u Ukrajini traže ograničenje izvoza u drugom delu sezone, dok je udruženje proizvođača žitarica protiv.

Ruska UREA, granulisana, pakovanje 500/1, prometovana je po ceni od 103,48 din/kg, dok je UREA, pakovanje 25/1 prometovana po ceni od 104,96 din/kg bez PDV-a.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 5,66 odsto, a kukuruz 1,89 odsto. Tokom nedelje, cene kukuruza u Čikagu su dostigle najviše nivoe u poslednja četiri meseca. Cene ove žitarice imaju podršku zbog deficita vode u Brazilu i Argentini.

Na početku nedelje, cene pšenice u Čikagu su blago rasle zbog slabljenja rejtinga ozime pšenice, naročito u Kanzasu. Jesenji nedostatak vode izaziva zabrinutost. Krajem nedelje, cene pšenice su oštro rasle.

U odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 4,03 odsto, a sojina sačma 8,19 odsto.

Uporni nedostatak vode u južnim delovima Brazila i Argentine podržava cene soje. Tek 55 odsto površina u Brazilu i samo 20 odsto površina u Argentini imalo je kišu tokom vikenda.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 5,89 odsto, a kukuruz 0,51 odsto. Na Evronekstu na početku nedelje, cene su bile volatilne. Francuska pšenica je konkurentna na međunarodnoj sceni. Pšenica ima koristi od dobre izvozne konkurentnosti i velikih aktivnosti prema Kini.

Izvor: Agroklub

Foto: Pixabay