Насловна ВЕСТИ2 Korove tretirati do pojave prvog kolenca pšenice

Korove tretirati do pojave prvog kolenca pšenice

444

Korovi imaju negativan uticaj na proizvodnju useva pšenice i stoga je neophodno razvijati adekvatnu strategiju za borbu protiv njih, navodi stručnjak za zaštitu bilja Poljoprivredno stručne službe Novi Pazar Svetlana Šućević.

Stoga je veoma važno da se redovno obilazi usev i razvije sistem suzbijanja korova kombinovanim merama. Ne treba se oslanjati samo na herbicide već na kombinaciju mehaničkih (agrotehničkih), bioloških i hemijskih mera. Treba primenjivati preventivne mere zaštite, odnosno sprečiti da se na njive unese seme tih vrsta;

gajiti žito u plodoredu jer se na taj način mehanički prekida životni ciklus štetnih biljaka, onemogućava im se da daju seme što značajno utiče na njihovu brojnost. Važno je primenjivati mehaničke mere uništavanja korova odnosno adekvatnom osnovnom, dopunskom i predsetvenom obradom smanjivati njihovu brojnost. Setvu obaviti što kvalitetnije, jer će na taj način nicanje biti brzo i ujednačeno, što daje prednost pšenici nad neželjenim biljem. Sejati u optimalnoj gustini, kako bi biljke svojom lisnom masom dobro pokrile međuredni prostor i sprečile pojavu štetnih. U slučaju velike brojnosti, rešiti problem što je ranije moguće, odnosno tretiranje herbicidima izvršiti u rano proleće. Treba se posavetovati sa poljoprivrednim savetodavcima o odgovarajućim herbicidima, dozama, načinu i vremenu primene.

Sastav korovske zajednice, oni dominantni i osetljivost dominantnih prema herbicidima, treba da bude osnov pri izboru preparata. Pored pravilnog izbora herbicida bitna stavka je i vreme primene istog.

Potrebno je prvo utvrditi spektar korova, pa tek onda odabrati odgovarajući herbicid. Ovaj posao treba uraditi što pre, jer dobro je poznato da pomenuti ne pogoduju gajenom usevu.

Suviše rana primena ima za posledicu polovičan efekat, jer ukoliko u momentu tretiranja nisu nikli, efekat izostaje jer će ti isti kasnije napraviti veliki problem, ističe stručnjak za zaštitu bilja. Suviše kasna primena herbicida zahvata velik broj izniklih korova, ali je tada već došlo do smanjenja prinosa, jer je mera sprovedena kad su načinili određene štete. Takođe, kasna primena preparata može dovesti i do pojave fitotoksičnosti na usev i dolazi i do gaženja useva i on se do kraja vegetacije ne može uspraviti, što takođe dovodi do smanjenja prinosa.

Herbicidi primenjeni u pravom trenutku su jedini ispravan pristup u suzbijanju korova, a pravi trenutak je momenat kada počnu da ugrožavaju normalan razvoj pšenice, što je period od bokorenja do pojave prvog kolenca. Herbicidi primenjeni u tom trenutku ispoljavaju maksimalan efekat na štetne biljke onda kada je to usevu potrebno, negativne posledice na usev su svedene na minimum, navodi Šućevićeva.

Izvor: Agroklub

Foto: Pixabay