Насловна ВЕСТИ2 Manjak pašnjaka za goveda rase šarole

Manjak pašnjaka za goveda rase šarole

665

Porodična farma Tibora Berzea iz Utrina, u ađanskoj opštini, od početaka uzgoja tovne rase goveda šarole, za četiri godine dostigla je 450 grla raznog uzrasta.

Farma porodice Berze je postala reproduktivni centar za goveda rase šarole, a pored selekcije iz sopstvenog uzgoja za potrebe farmera iz naše zemlje do sada je uvezla oko 1.400 grla.

Berze naglašava da su u pitanju gabaritna goveda, veoma pogodna za uzgoj u sistemu krava-tele, veoma je mali procenat teškog telenja krava, pogotovo zbog činjenice da je najpogodnije i najrentabilniji uzgoj na pašnjacima.

– Nažalost, kod nas u okruženju mnogi pašnjaci su uzorani, ali tamo gde ima pašnjaka veoma je pogodan teren za uzgoj goveda po sistemu krava-tele i to zavređuje podsticaj države, kako bi imali dovoljno kvalitetnih rasnih grla. Kod nas u Utrinama je problem da uopšte nemamo pašnjaka pa smo upućeni na pašnjake u Banatu, da našu farmu lociramo i na području Čoke – napominje Berze.

Farmer iz Utrina je u ataru Čoke uzeo u zakup 90 hektara pašnjaka, na dobroj lokaciji, na potesu kraj puta između Sente i Čoke, ali Berze ukazuje da period zakupa od tri godine nije dovoljan da bi se vršila znatnija ulaganja u podizanje privremenih ili trajnih objekata za potrebe farme.

– Mi smo se za uzgoj goveda rase šarole opredelili na duže staze i hoćemo da na pašnjaku podignemo savremenu farmu koja bi bila i edukacioni centar za stručnjake, farmere i mlade, da prenosimo naša iskustva, pošto smo već stekli status reprodukcionog centra. Spremni smo za ulaganja, ali jedina je prepreka dužina zakupa pašnjaka. Bilo bi poželjno da se omogući zakup pašnjaka najmanje na 20 godina po povoljnim uslovima. Lokacija je dobra za razvoj naše farme i samo nas koči činjenica da smo pašnjak koji je u državnom vlasništvu mogli da dobijemo samo na tri godine – objašnjava Berze.

Pored angažovanja članova poprodica na govedarskij farmi Berze u Utrinama stalno su zaposlena dva radnika.

– Nemamo mnogo obaveza na farmi, jer goveda hranimo i namirujemo jednom u toku dana, ujutro tako da se možemo posvetiti i drugim poslovima u gazdinstvu. Ponosni smo da je naša farma do sada podstakla više od 30 gazdinstava da se bave uzgojem goveda rase šarole  – ističe Tibor Berze.

Za tovna goveda i priplodna grla rase šarole ima zainteresovanosti na našem tržištu, a Berze je uveren da ima prostora da se prisutnost ove rase goveda poveća na farmama u vojvođanskim mestima, ali i na području cele Srbije. Tovljači goveda sve više su zainteresovani za kupovinu priplodnih junica, ali i teladi za tov po sistemu krava-tele.

– Za razliku od muznih krava čiji broj je znatno smanjen kod malih proizvođača mleka u selima, poljoprivredna gazdinstva koja se bave stočarstvom imaju šanse da nastave da se bave poslom u tovnom govedarstvu. Ukoliko ima mogućnosti za ispust i ispašu goveda, u sistemu uzgoja krava-tele, obaveze nisu tako velike, pa se ovaj vid uzgoja može postići i kao dopunsko angažovanje uz radno mesto, jer ne izuskuju toliko obaveza kao kod držanja muznih krava – kaže Tibor Berze.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pixabay