Насловна РАЗНО Prva akreditovana laboratorija za ispitivanja zemljišta u četiri okruga

Prva akreditovana laboratorija za ispitivanja zemljišta u četiri okruga

423

Pri Poljoprivrednoj savetodavno stručnoj službi Užice počela je sa radom prva akreditovana laboratorija za ispitivanje kvaliteta zemljišta u četiri okruga, Zlatiborski, Moravički, Kolubarski i Mačvanski. Ova laboratorija radi već nekoliko godina, ali je tek nedavno u potpunosti ispunila uslove i dobila sertifikat kao potvrdu da su  njena oprema i rad  usklađeni  sa zahtevima međunarodnog standarda ISO / IEC 17025:2017 koji „reguliše“ ovu oblast.

Prema rešenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srbije, ova laboratoprija  može da radi ispitivanja osnovnih parametara kontrole plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta.

-Ako proizvođač izvrši analizu zemljišta u akreditovanoj laboratoriji i postupa po preporuci iz rezultata analize veliki je garant da će uspeti u svojoj proizvodnji. Retka su idealna zemljišta za poljoprivrednu proizvodnju, u većini slučajeva zemljišta su siromašna u određenim hranljivim materijama pa ih treba nadomestiti. Iz tih razloga je naša služba opremljena laboratorijom koja može veliki broj tih zahteva da ispuni – kaže direktor Poljoprivredno stručne službe Užice Ljubodrag Pantelić.

U ovoj akreditovanoj laboratoriji radi se osam vrsta analiza zemljišta, kojima se određuje pH u H 2 O i pH u KCl, kao i  sadržaj kalcijuma, humusa, azota, fosfora, kalijuma i vlage u ispitivanom uzorku zemljišta.  Zakonska obaveza poljoprivrednih proizvođača je inače, da najmanje jednom u četiri godine urade hemijsku analizu zemljišta, kako bi mogli da konkurišu za subvencije na lokalnom i nacionalnom nivou.

-Za tačnost analize zemljišta od velikog značaja su vreme i način uzimanja uzoraka na terenu. Savetodavci naše službe redovno edukuju proizvođače na koji način i u koje vreme se može pravilno uzorkovati zemljišta za hemijsku analizu. Po urađenoj analizi radi se obrada podataka na osnovu koje se sačinjava preporuka i predlažu količine oplemenjivača poljoprivrednog zemljišta, upotreba organskih materija i mineralnih materija, kao i količine i vreme primena- kaže Pantelić.

Prema rečima agronoma, od kvaliteta zemljišta umnogome zavisi prinosi, a njegova redovna analiza značajna je ne samo za voćarsku, već i za ratarsku i povrtarsku proizvodnju.

-Gajene kulture adekvatno obezbeđene hranivima bolje podnose stresne uslove, otpornije su na bolesti i štetočine, a bolje podnose mraz i sušu nego one koje nisu. Adekvatno ishranjene biljke lakše se regenerišu nakon povreda, košenja, mraza ili napada bolesti i štetočina. Pravovremenom primenom preporučene vrste i količine hraniva omogućiće se biljci kontinuiran rast i razvoj, čime će proizvođač smanjiti troškove repromaterijala i postići bolje finansijske rezultate za svoje poljoprivredno gazdinstvo- kaže Pantelić.

Poljoprivrednicima  je ostavljeno na volju da sami odaberu laboratoriju u kojoj će  raditi analizu zemljišta, ali je preporuka da to učine u akreditovanim laboratorijama,  prvensteno zbog tačnosti ispitivanja.

-Zemljište predstavlja jedan od najvažnijih resursa u proizvodnji hrane, ali se na našim prostorima samo delimično pravilno iskorišćava.Kod nas je najvećim delom zastupljeno  stihijski nepravilno đubrenje, na osnovu ‘iskustva’,  bez ikakvih predhodnih analiza. Takvim načinom korišćenja đubriva ne samo da se postižu loši rezultati u poljoprivrednoj proizvodnji već je zemljište podložno degradiranju i zagađenju.To  dovodi do smanjenja sposobnosi zemljišta da izvrši svoju ulogu kao sredina za gajenje biljaka, kao regulator vodnog režima i kao filter značajan za očuvanje životne sredine. Manji prinosi u proizvodnji daju manje finansijske rezultate čime finansijska moć pojedinca i društva slabi- kaže rukovodilac kvaliteta grupe za laboratorijsko ispitivanje PSSS Užice Ana Đoković

Željko Dulanović