Novembar je ćudljiv mesec. U ovom mesecu često se smenjuju sva godišnja doba i sve vremenske prilike. Sunce, kiša, vetar, a krajem meseca ume da iznenadi i sneg. I dok vetar gospodari brdima i dolovima, u voćnjacima, baštama, vrtovima, vinogradima, podrumima još uvek ima posla. Pre jake zime, mraza i snega valja još po nešto uraditi, završiti započeto ili započeti nešto novo.
Povrtnjak
U ovom mesecu privode se kraju svi poslovi u baštama na otvorenom. Seče se zimski kupus koji može duže da se čuva u zatvorenom skladištu. Bere se i kelj pupčar, na zimu najmanje osetljiva kupusnjača.
Povrće, koje bi sada trebalo da se izvadi iz zemlje, jesu šargarepa, paštrnak, peršun i cvekla.
Ovog meseca obavezno pođubriti baštu stajskim đubrivom, i posle toga je duboko prekopati ili preorati. U tako obrađeno zemljište, već u rano proleće seju se šargarepa, grašak, peršun, luk, salata.
Voćnjak
Voćare koji podižu nove zasade u ovom mesecu čeka – sadnja.
Na granama su ostale mumificirane ili zaboravljene jabuke, kruške, šljive… koje valja ukloniti jer u proleće mogu da budu izvor zaraze.
Treba ograbiti voćnjake, pokupiti lišće.
Dobro bi bilo pronaći vremena da se na voćkama okreče debla i ramene grane.
Svi voćari koji su iz bilo kog razloga propustili da urade jesenje plavo prskanje, još uvek mogu to da obave.
Tokom jeseni, a najbolje u ovom mesecu, u voćnjake se unose mineralna đubriva i stajnjak i zemljište se obradi u najkraćem roku, kako bi se sačuvalo što više hranljivih materija.
Mušmule se beru u ovom mesecu.
Novembar je idealan mesec za rezidbu starijih voćaka, kako bi se podmladile.
Vinograd
U zasadima sa starim čokotima trebalo bi žičanom četkom ostrugati ispucalu koru, pažljivo, da se ne ozledi drvo.
Ako je propušteno da se obavi plavo prskanje ili se u vinogradu gaje pozne sorte koje se kasnije beru, ovaj posao treba uraditi prvih lepih dana u novembru, kada ne duva vetar.
Posle obavljene agrohemijske analize zemljišta, unose se organska i mineralna đubriva i odmah obavlja duboko oranje, da se ne bi izgubila dragocena hraniva.
Novembar je mesec velikih poslova i za podrumare. Završetkom alkoholnog vrenja šire i kljuka nastaje nov proizvod – vino. U prvoj polovini novembra finiširaju se podrumarski radovi koji mogu da utiču na ukus i kvalitet mladog vina.
Pčelinjak
S većim zahlađenjem pojačava se rad na održavanju toplote u košnici, pa troše i više hrane. Jedan od uslova za dobro zimovanje jeste blagovremeno utopljavanje klubeta i obezbeđenje normalnog provetravanja.
U ovo doba godine ne sme se obavljati nikakav pregled društava ili bilo koji drugi posao zbog kojeg je potrebno pomerati ramove.
Lekovito i začinsko bilje
Oktobar i novembar pravi su meseci za vađenje korena belog sleza, pirevine, gaveza, iđirota, čička, maslačka, koprive i lincure. Vade se i sakupljaju rizomi zubače. Posle prvog mraza beru se gloginje.
Gljive
Sakupljaju se rudnjače, golubače, goveđi jezik, biserke, modrikače, zlatače, maglenke.
Tartufi, gljive koje su kod nas na visokoj ceni, sakupljaju se baš u ovom mesecu.
Vreme je za berbu crnih truba koje treba odmah osušiti.
Zelenilo
U novembru treba spremiti i vrt. Ruže, posađene ranijih godina, treba skratiti i zagrnuti da se sačuvaju od niskih temperatura.
U ovom mesecu sade se i četinari i druge ukrasne drvenaste biljke, popunjava ili zasniva živa ograda.