Cena tovljenika je na području Kikinde porasla u prethodnom periodu i sada se kreće između 180 i 200 dinara za kilogram žive vage. Međutim, prema rečima stočara, to još uvek nije dovoljno da bi se ostvarila zarada, jer je u međuvremenu cena repromaterijala takođe poskupela.
Dalibor Kovačević, stočar iz Kikinde, posvećen je isključivo proizvodnji krmača i prasadi. Razlog tome je veoma komplikovana situacija u proizvodnji tovljenika. Visoka cena kukuruza, slab ovogodišnji rod, uticali su na cenu žive vage, pa je sada cena donekle povoljnija, za razliku od pre samo nekoliko meseci.
“Sada je cena nešto viša nego ranije, tako da se kreće od 180 do 200 dinara za kilogram, ali to ne pokriva naše troškove u proizvodnji. Kukuruz plaćam tri hiljade dinara, sojinu sačmu 120 dinara za kilogram, premiksi su takođe jako poskupeli. Na tu cenu koja je sada viša nego ranije, kada sam plaćao kukuruz 1.800 dinara, a sojinu sačmu 80 dinara, opet dođemo na isto. Za jednog tovljenika potrebno je oko 400 kilograma koncentrata, tako da sa novom cenom dolazimo do situacije da bukvalno onome ko od nas kupi tovljenika poklonimo svinju“, kaže Kovačević.
Viša cena žive vage dobro je došla i Stevanu Bogosavljevu, poljoprivredniku koji raspolaže sa oko 20 krmača, desetak tovljenika i preko stotinu prasadi.
“Cena je do pre dva meseca bila od 130 do 140 dinara, a sada se kreće oko 180 dinara i to je znatan pomak što se tiče cene. Ulaganja su zaista velika i sa prethodnom nižom cenom bilo je ispod granice isplativosti“, dodaje Bogosavljev.
Uprkos povećanju cene žive vage, kikindski stočari smatraju da bi ona trebalo da se uveća još više, imajući u vidu da je repromaterijal poskupeo.
“Na sadašnju cenu žive vage i cenu repromaterijala, tovljenik bi trebalo da košta od 230 do 250 dinara i sa tom cenom bi se nekako pokrili. Ko tovi u turnusu više svinja, taj može da ostvari malo veću zaradu“, smatra Kovačević.
Rod kukuruza ove sezone drastično je niži, na pojedinim parcelama smanjen je oko 70 odsto u odnosu na proteklu godinu. Na tržištu se priča o otkupnoj ceni od 25 dinara. Svi ti parametri usporili su realizaciju planova kikindskih stočara, koji će, kako kažu, ove godine plaćati veoma skupu hranu za svoje životinje.
Izvor: RTV
Foto: Pixabay