Насловна РАЗНО Dobra cena će pogurati setvu hlebnog žita

Dobra cena će pogurati setvu hlebnog žita

382

Oktobar je mesec kada treba sejati pšenicu, pa ratari uz žetvu kukuruza pripremaju oranice i za novi rod hlebnog zrna.

U posao ulaze sa trenutnom cenom pšenice od 29,4 dinara po kilogramu (sa PDV) na Produktnoj berzi Novi Sad, što je za 25 odsto viša cena nego lane u isto vreme, kada je kilogram zrna bio 21,4 dinara.

Osim što je usev skuplji i cene repromaterijala su otišle nagore pa su zemljoradnici otprilike na istom. Zato će je sejati kao i lane na približno istim površinama, što znači da ćemo imati pod pšenicom opet oko 600.0000 hektara.

Mada je suša, ratare to ne brine odviše. Neće žuriti sa setvom, ali neće ni čekati kišu. Iskustvo ih je, kažu naučilo, da je bolje seme staviti u suvu zemlju, nego ga držati u džakovima.

Poljoprivrednik sa Čeneja u blizini Novog Sada Aleksandar Letić ove jeseni posejaće za desetak odsto više pšenice nego lane jer uz žito seje i kukuruz i soju.

-Uradio sam redukovanu obradu zbog suve zemlje i očekujem, da ću pšenicu sejati sredinom meseca – kazao je Letić.

Što se tiče trenutne cene pšenice na berzi, Letić ističe, da nije loša za one koji još pšenicu nisu prodali i ako su imali prinose od pet do šest tona po hektaru.

Po rečima ratara Jozefa Fokmana iz Kisača, on će prvo izvaditi repu i onda na toj parceli pripremiti zemlju za setvu pšenice.

– Neću žuriti, dugačak je mesec – kaže Fokman i naglašava da će setva ove jeseni biti baš skupa. – Kilogram semena je 71 dinar, a po hektaru treba od 220 do 250 kilograma, dok stotinu kilograma đubriva košta od 7.000 do 8.000 dinara, a potrebno je 350 kilograma mineralnog đubriva za hektar pšenice – istakao je Fokman.

I u Banatu u Ivanovu u okolini Pančeva radi se na njivama da bi se pripremila setva pšenice. Zemljoradnik Vencel Pejov kaže da će ga setva koštati po hektaru malo iznad 50.000 dinara po hektaru.

– Imamo najskuplje gorivo u odnosu na okolne zemlje, litar dizela je sada 162 dinara, a za setvu treba po hektaru oko 80 litara, ali zemljoradnici obično kupuju oko 60 litara jer izbegavaju u pripremi zemljišta sve mašinske operacije da bi jeftinije prošli – naveo je Pejov. I on kaže da je zemlja suva, ali navodi da ga je iskustvo naučilo da je bolje kišu čekati na njivi, nego u kući, odnosno da je bolje posejati, pa čekati da padavine pokvase oranice.

Sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo dr Vladimir Aćin kaže da se pšenica može sejati tokom oktobra i da nema pravila u kojoj dekadi meseca je najbolje obaviti setvu.

– Vreme diktira posao na njivi – kaže dr Aćin. – Tačno je da zemlji nedostaje vlage, ali je u okolini Novog Sada i Sombora kiša pre nekoliko dana pokvasila površinski sloj zemlje, pa je zemljoradnicima bilo lakše da obave predsetvene pripreme, premda taj posao, uprkos suši, rade zemljoradnici i tamo gde nije bilo kiše. Najvažnije je da se poseje deklarisano seme, uradi analiza zemljišta i naspram količine hraniva odrede doze mineralnih đubriva.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pixabay