Насловна АРХИВА GLJIVE: Sakupljaju se početkom proleća

GLJIVE: Sakupljaju se početkom proleća

Мартовке и светли смрчци, прве пролећне гљиве, тешко се могу уочити, па је за њихово проналажење потребно стрпљење и добро око

1353
Фото: wikipedia

Martovka (Higrophorus marzuolus) i svetli smrčak najavljuju novu gljivarsku sezonu. Pojavljuju se prvih dana aprila (nekad i ranije) i prava su poslastica posle dugih zimskih dana. Pošto se nalaze ispod lišća i u travi, za njihovo pronalaženje potrebno je strpljenje i dobro oko.

Ova gljiva je retka u našim krajevima, i često ne ugleda svetlo dana, jer je omiljena hrana sitnih šumskih životinja, posebno veverica, pa sakupljači često pronađu oglodane primerke. Lane su je gljivari,uporni sakupljači, pronašli u šumama Rađevine, nedaleko od Krupnja, kako proviruje ispod mahovine i debelog sloja lišća bukve i kestena. Raste u razbacanim bokorima sve do kraja maja. Mesnati šeširić prečika od tri do deset centimetara je zaobljen, a kasnije postaje otvoren, spljošten, nepravilno udubljen, talasastih ivica. Kod mladih gljiva su šeširići beli, pošto sunce nije doprlo do njih ispod lišća. Martovke izložene svetlosti su bledo do tamnosive, a starije skoro crne. Meso je mekano, vlaknasto i debelo, po ivicama sivkasto, inače je belo. Listići mladih pečuraka su gusti, uski, mesnati. Na početku su beli, a kasnije postaju sivkasti i spuštaju se niz dršku. Ivica listića uvek je svetlija. Drška je visoka do osam centimetara, zdepasta, puna i mesnata. Uglavnom je prava, ali može biti i malo povijena. Bela je kod mladih gljiva, a kod starijih sivkasta, obično pri dnu. U gornjem delu ispod listića kao da je posuta belim prahom. Ova delikatesna pečurka pogodna je za pripremanje raznih jela.

Svetli smrčak (Morhella esculenta) se pronalazi u ravničarskim područjima koja reke plave nanoseći krečnjak, na požarištima, ali i pored drveća. Odgovara mu hladnoća i vlaga, ali i svetlost sunca koje se pomalja kroz krošnje topola i vrba. Obično raste po jedan, ponekad po dva ili tri nedaleko jedan od drugog. Visok je od četiri do osam centimetara. Ima izdužen okruglast, žućkast šeširić, koji bojom i izgledom podseća na saće. Mnogo je veći nego kod ostalih vrsta, prečnik je i do osam centimetara, dok je drška šuplja, beličasta i prekrivena finim zrncima. Meso je belo, krhko, prijatnog mirisa i ukusa.

Smrčak je i lekovit. Sadrži antioksidanse kojima se organizam brani od slobodnih radikala. Takođe poboljšava rad jetre, a blagotvorno deluje i na kardiovaskularni sistem. Vitamini i minerali koji se u njemu nalaze doprinose gustoći kostiju, poboljšavaju rad srca i obezbeđuju organizmu energiju.
Vrhunski kulinari ga smatraju pravim delikatesom. Međutim, zbog termolabilne toksične halvela kiseline, koja izaziva stomačne tegobe, „sunđerasti“ šeširići se pre upotrebe prokuvaju, a zatim peku, prže, kuvaju. Mogu se i zamrzavati i sušiti, a kasnije koristiti kao sveži.

Ukusna jela

MARTOVKE NA ROŠTILJU

Uzeti krupnije gljive, odseći im drške, a šeširiće oprati pod mlazom hladne vode. Ocediti ih, osušiti i okrenuti tako da listići budu odgore. Na svaki šeširić se stavi komadić putera veličine zrna kukuruza ili malo krupnijeg graška i začini mlevenim biberom. Zatim ih treba poslagati na zagrejan, uljem podmazan roštilj ili teflonsku tepsiju i peći nekoliko minuta. Okrenu se i sa druge strane i peku isto toliko, da omekšaju, ali da ostanu sočni. Zatim se slože na tanjir, posole i služe s pekarskim krompirom, perepečenim hlebom, kiselim krastavčićima ili tartar sosom.

PUNJENI SMRČCI

Od 200 grama tunjevine, 100 grama iseckanog crnog luka i isto toliko majoneza, dve kašike limunovog soka, malo ulja, jednog jajeta i dve kašike prezle napraviti smesu, pa napuniti gljive i poređati ih u vatrostalnu posudu. U međuvremenu umutiti dve kašike rastopljenog putera s dve kašike prezle, pa premazati punjene gljive. Zapeku se petnaestak minuta u rerni na 200 stepeni i serviraju sa zelenom salatom.

OMLET S GLJIVAMA

Za ovo jelo potrebno je 300 grama iseckanih (prethodno opranih i oceđenih) smrčaka, sedam jaja, veza mladog luka s perima, iseckanog na kolutove, i malo mleka. U zagrejan tiganj staviti puter veličine manjeg oraha i uliti malo ulja, dodati luk i gljive pa dinstati dok ne dobiju svetlosmeđu boju. Tada sve preliti jajima umućenim s malo mleka i zapeći kao omlet. Poslužiti toplo s rotkvicama ili ljutim ajvarom.

Dobro jutro broj 540 – April 2017.