Prolećna čorba
Bogatstvo srpske kuhinje ogleda se i u velikom izboru povrća od kojeg se prave supe, čorbe, čušpajzi, salate… Ukusi prvih prolećnih plodova sadržani su u čorbi od mladog povrća koje daje bogatstvo i blaženstvo ukusa i pun doživljaj vitamina, minerala i sokova prirode koja se budi. Osnovni sastojak je mladi grašak, a uz njega su krompirići, šargarepa, mladi luk… Svaka kašika je novi doživljaj i okrepljenje i tela i duše!
Priprema
Očišćeni grašak se propere, šargarepa i krompirići iseckaju na sitne kockice, mladi luk sa percima na tanke kružiće, pa se sve ubaci u šerpu u kojoj će se kuvati. Uspe se 2 l hladne vode i doda so, po želji biber i suvi biljni začin da pojača ukus i obezbedi žućkastu boju. Kuva se pola sata na umerenoj vatri da svi sastojci omekšaju i čorba dobije kompaktnost. Pred kraj se doda mirođija po želji i onda se skida s vatre. Ova čorba se kuva bez dodataka testa i knedli. U krajnjem slučaju, ukoliko to gosti ili ukućani žele, može da se zaspe jedna šaka rezanaca i flekica ili griz knedli i da se to prokuva par minuta i potom posluži.
Sastojci (za 4 osobe)
200 g mladog očišćenog graška
2 mlade šargarepe
1 mladi peršun i paštrnak
5-6 mladih krompirića
mirođije po želji
1 struk mladog luka s perajima
so, biber, biljni začin – po ukusu
2 l vode
Filovana paprika
„Najobojenija“ slika leta u tanjiru je filovana ili punjena sveža paprika, karakteristično i omiljeno jelo cele Srbije. Sve zemlje u regionu svojataju to jelo zbog toga što se relativno lako priprema i što su dostupne i prihvatljive sve namirnice. U Srbiji se punjena paprika pravi na razne načine – malo „suvlje“ na jugu i „svežije“ na severu zemlje.
Priprema
Sitno iseckani crni luk proprži se u šerpi dok ne bude mekan i staklast, a zatim mu se doda sitno seckan beli luk, so, biber, biljni začin i mlevena crvena paprika. U tu masu se stavlja mleveno meso i nastavlja dinstanje. Posle desetak minuta se skine s ringle, doda delimično prokuvan pirinač i jedno presno jaje, pa se sve izmeša.
Paprika babura se očisti od semenki, dobro opere i u svaku se stavlja fil od prethodno napravljene smeše. Punjene paprike se uspravno stavljaju u šerpu, nalije se nekoliko decilitara vode i naspe paradajz. Filovane paprike kuvaju se na laganoj vatri oko 40 minuta, a na kraju se dodaje zaprška od aleve paprike, masti i brašna. Serviraju se tople.
Sastojci (za 6 osoba)
1,5 kg sveže paprike babure
1 kg mlevenog svinjskog mesa
1 čajna šolja pirinča
150 g iseckanog crnog luka
2 čena belog luka
1 jaje
1 dcl kuvanog paradajza
2 supene kašike brašna
1 kafena kašika mlevene slatke crvene paprike
1 supena kašika masti ili ulja
So, biber, biljni začin – po ukusu
Savijača od višanja
Jedna od najpopularnijih i najomiljenijih gibanica ili pita savijača je ona – od višanja. Nekada je bila isključivo sezonskog karaktera. Pravila se krajem juna i u julu. Bila je omiljena jer je u tim sparnim danima davala svežinu. Sve je isto i danas, jedino što može da se pravi tokom cele godine jer višnje mogu da se uzmu iz zamrzivača ili kupe u smrznutom stanju. Slično je i s korama. Domaćice su ih nekada razvlačile na stolu, pa uvijale s cepanim višnjama. Postupak je danas umnogome lakši, jer mogu da se kupe i gotove kore.
Priprema
Jaja se ulupaju da se stvori pena i u njih se dodaje kristal šećer koji se muti dok se ne otopi. U tu smesu se ulije ulje i jogurt, a na kraju se doda griz i sve se izmeša i ostavi da odstoji dok se pripreme kore i višnje. Uključiti rernu na 200 stepeni C. U međuvremenu se uljem podmaže tepsija u kojoj će se peći. Za jednu gibanicu potrebno je četiri kore. Na prvu koru se doda 4 kašike premaza koji se razvuče preko cele kore, na nju se stavi druga, pa premaže, treća i četvrta. Preko trećine površine doda se 1/4 višanja i sve uvije u rolat i stavi u tepsiju. Postupak se ponovi četiri puta, dok se ne dobiju četiri gibanice. Zatim se ostatak premaza razlije i razmaže po rolatima.
Tepsija se stavi u zagrejanu rernu i na 200 stepeni C i peče 30 minuta. Kada bude pečena, izvadi se i prekrije krpom da odmekne i da se ohladi. Zatim se iseče u komade, pospe šećerom u prahu i servira.
Sastojci
500 g tankih kora
800 g višanja bez koštica
3 jaja
2 dcl ulja
200 g kristal šećera
4 dcl jogurta
250 g griza
50 g šećera u prahu
Musaka od tikvica
Musaka se ubraja u jela Balkana i Bliskog istoka. Pored mlevenog mesa, osnova ovom popularnom specijalitetu je krompir, plavi patlidžan, a u novije vreme i – tikvice! Jelo je pogodno za letnje mesece: nije mnogo kalorično i lako je svarljivo. Pored mesa, koristi se sezonsko povrće koje može da se ubere u bašti i za kratko vreme upotrebi za pripremu jela.
Priprema
Dinsta se iseckani crni luk i naribana šargarepa u tiganju 10-tak minuta, doda se meso, so, beli luk, biber i biljni začin. Kada je gotov, fil se skloni se s vatre, a u posebnu posudu se umuti preliv od jaja, kisele pavlake i mleka.
Uzmu očišćene tikvice, iseku po dužini, blago posole i poređaju na dno tepsije ili vatrostalne posude, podmazane uljem. Na tikvice se stavi polovina fila i trećina preliva. Na to ide novi red tikvica. Zatim se doda druga polovina fila i trećina preliva. Odgore se poređa još jedan red tikvica, posoli i prelije trećim delom preliva. Pripremljena musaka se stavi u zagrejanu pećnicu i peče 40 minuta na 200 stepeni celzijusa. Musaka se izvadi, ostavi kratko da se prohladi i onda servira u tanjire. Poslužuje se topla, uz sezonsku salatu i kiselu pavlaku. Po želji, može da se jede uz domaći džem od jagoda ili šljiva.
Sastojci
½ kg mešanog goveđeg i svinjskog mlevenog mesa
2 očišćene tikvice srednje veličine
3 šargarepe
1 veći crni luk
2 čena belog luka
4 jaja
2 dcl mleka
1,8 dcl kisele pavlake
ulje
so, biber, biljni začin
– po ukusu