Насловна АРХИВА PČELINJA DRUŠTVA: Neophodan detaljan pregled

PČELINJA DRUŠTVA: Neophodan detaljan pregled

Потребно је утврдити квалитет легла, спојити слабе с јаким заједницама, прихранити пчеле, поставити појило...

1066
Фото: Pixabay

Tokom lepih martovskih dana, može se primetiti da pčele više izleću i da se u gnezdu povećava količina nektara i cvetnog praha. Zbog toga pčelari moraju na pčelinjaku provoditi više vremena i posebnu pažnju posvetiti pravilnom izimljavanju društava, spajanju slabih s jakim zajednicama, prihranjivanju, postavljanju pojila…

Martovsko otvaranje košnica je prvi prolećni pregled kojim se stiče uvid u stanje zajednica. Zahvaljujući tome stvaraju se uslovi za brži prolećni razvoj. Uz to, sve razlike između pčelinjih za jednica se beleže i uzimaju u obzir prilikom odabiranja društava za uzgoj matica, proizvodnju meda, sakupljanje cvetnog praha i stvaranja novih društava.

Prvi prolećni pregled obavlja se po lepom vremenu bez vetra, kada temperatura dostigne 18 stepeni i u prirodi ima medonosnog bilja u cvetu. Utvrđuje se jačina društva, količina i kvalitet legla, zdravstveno stanje pčela i nepoklopljenog i poklopljenog legla, kvalitet saća…

Najvažnije je da se proveri kvalitet legla. Ako je ono kompaktno i liči na radiličke ćelije, s poklopcima sveže boje, može se reći da je zdravo i da je u društvu kvalitetna matica. Naprotiv, ako je leglo šareno, izmešano s nepoklopljenim ćelijama, treba posumnjati u neispravnost legla i kvalitet matice. Zbog toga pažljivo valja pregledati i poklopljeno i nepoklopljeno leglo i uveriti se da li su larve zdrave.

Ako se ustanovi da na pčelinjaku ima izrazito slabih zajednica, neophodno ih je obeležiti i posle pregleda svih košnica spojiti sa srednje jakim ili jakim. Na leta oba društva, onog koje se pridaje, ubace se po tričetiri mlaza dima. Zatim se košnice otvaraju. Preko satonoša dobro razvijenog društva rasprostre se novinska hartija, tako da pokriva celo plodište. Sanduk, odnosno telo košnice sa pčelama i svim okvirima slabog društva, bez podnjače, stavi se preko novinske hartije i košnica zatvori. Pčele će ubrzo progristi hartiju i postepeno će se spojiti. Tri-četiri dana kasnije košnice treba otvoriti i gnezdo preurediti tako da okviri s leglom zauzmu središnji deo plodišta. Suvišne okvire najbolje je odstraniti, a okvire s lošim saćem što pre pretopiti.

U našim uslovima bagremova paša počinje u prvoj dekadi maja i koriste je uglavnom pčele izležene iz jaja položenih u drugoj polovini marta i prvih desetak dana aprila. To znači da u drugoj polovini ovog meseca posebnu pažnju treba obratiti na mere koje doprinose povećanju aktivnosti pčela. Jedna od tih mera je prihranjivanje. Za podsticanje razvoja društava u LR i ostalim tipovima košnica dobro je da se već od sredine marta, svakih sedam dana, skidaju voštani poklopci sa oko 150 kvadratnih centimetara poklopljenih satova.

Od treće dekade marta društva treba prihranjivati s 500 do 1.000 grama šećernog sirupa svake treće-četvrte večeri. Ovo prihranjivanje može izostati, ali samo pod uslovom da u prirodi ima paše u izobilju. To su pre svega vrba, iva, maslačak, džanarika…

Pčele se prihranjuju isključivo u večernjim satima, kada prestanu da izleću iz košnice. Samo tako će se sprečiti pojava grabeži.

Dobro jutro broj 539 – Mart 2017.