Povećanje fonda divljači, pogotovo obnavljanje populacije poljskog zeca preduslov je za razvoj lovnog turizma u Vojvodini.
„Zec je najatraktivnija vrsta divljači, najveći prihodi od taksi u zlatnom periodu lovoturizma 70- ih i 80 -ih godina su bili kada je lov zeca u pitanju. Apsurd je i nedopustivo da je danas u 40 odsto lovišta u Vojvodini zec na biološkom minimumu“, kaže Željko Sušec, predsednik Lovačkog saveza Vojvodine i direktor Šumskog gazdinstva „Banat“ Pančevo.
U planu je da se narednih godina u lovištima Vojvodine u značajnoj meri uveća matični fond poljskih zečeva.
„Svake godine prema programu bi se raseljavalo oko dve i po hiljade jedinki u 50-ak lovišta. U narednom periodu u planu je da se naseli oko 10 hiljada jedinki poljskog zeca u lovištima Vojvodine. Matični fond bi se obnovio a uvoz bi se radio iz Mađarske“, kaže Sušec.
Na uvećanju populacije zečeva biće angažovani lovni stručnjaci iz Srbije, Mađarske, Italije i Rumunije. U planu je i povećanje proizvodnje fazanske divljači.
Cilj je bolji prihod od lovnog turizma koji je kod nas godišnje oko 5 miliona evra dok Mađarska prihoduje više od milijardu evra, a Hrvatska 180 miliona .
Preduslov za uvećanje fonda divljači je i pošumljenost koja je u pokrajini svega sedam odsto. Potrebno je da staništa divljači sa sadašnjih 3 hiljade hektara pod šumom duplirati i na tome će se raditi u narednom periodu, kažu u Lovačkom savezu Vojvodine.
Izvor: RTV
Foto: Pixabay