Juče je svečano i radno završena tradicionalna škola za poznavaoce i berače samoniklog lekovitog bilja Sokobanji koju su, po 27. put za redom, organizovali ovdašnja i nadaleko poznata fabrika čajeva Adonis doo i Udruženje za lekovito bilje Srbije „Dr Jovan Tucakov“. Najsnažniji i najodvažniji između oko 60 polaznika ove škole sa raznih strana Srbije, osvojili su Šiljak (1.560 metara), najviši vrh Rtnja, ujedno upoznavajući i berući duž planinarskih staza brojne vrste lekovitih biljaka kojima je ova čuvena planina bogata. Uz njih je, kao i prethodna tri dana, bio vrsni poznavalac samoniklih darova prirode profesor dr Slavoljub Tasić, a osvajače Šiljka predvodili su dvojica planinarskih vodiča i ujedno travara Stojan Mitić iz Surdulice i Mustafa Mustafi iz Preševa. Tu je, dakakao, i jedno juče i ovih dana u Sokobanji često isticano ime koje objedinjuje sve aktivnosti oko jedinstvene škole u prirodi i obeležavanja travarskog i narodnog sveca Svetog Jovana Biljobera – Nebojša Stanojević. Poznat je kao pokretač i zaštitnik sokobanjskih edukativnih okupljanja od njihovog prvog dana, kao osnivač kompanije Adonis i Udruženja “Dr Jovan Tucakov”, ali i kao o nesebičan čovek koji je svih prošlih godina sve tajne svog višedecenijskog iskustva i života posvećenog lekovitom bilju delio sa drugima. To je činio i ovog 7. jula, i ovog Svetog Jovana Biljobera.
Na samom kraju obuke o samoniklom lekovitom bilju održano je tradicionalno takmičenje u pletenju večnića od bilja i, najzad, uručeni su sertifikati polaznicima. Po tome je ovaj dan bio drugačiji od prethodna tri. Put do željenog sertifikata, međitim, vodio je preko mnogih brda i dolina i zahtevao puno truda i napora. Dan ranije, na primer, praktični deo obuke počeo je na izletištu Vlasina, a završio se na Oštroj čuki, vrhu planine Device. U ponedeljak je programu pronalaženja i branja samonilkog bilja u okolini Banje Jošanice bio dodat i obilazak plantaža omana i gaveza, a u nedelju je ozganizovana i poseta plantaži šipurka kod Sesalačke pećine. U popodnevnim satima su svakog dana praktikovani teorijski delovi i sadržaji obuke sa veoma kvalifikovanim predavačima, poput dvojice univerzitetskih profesora – dr Bojana Zlatkovića sa Farmaceutskog fakulteta u Nišu i dr Slavoljuba Tasića iz Instituta za lekovito bilje “Josif Pančić”. I obrazovni nivo samih polaznika obuke bio je prilično visok. Nisu to bili samo početnici željni osnovnih znanja, nego često i travari sa iskustvom, lekari, farmaceuti…Zajedničko im je da su u Sokobanju došli sa željom i težnjom da u ovoj jedinstvenoj školi pod vedrim nebom vide i nauče, ili provere svoja nanja, što bi teško bilo moguće na nekom drugom mestu, pogotovo ne za tako kratko vreme.
Polaznike škole posvećene lekovitom bilju pozdravio je sinoć na letnjoj pozornici “Jezero” u Sokobanji direktor Opštinske turističke organizacije Ljubinko Milenković. On je uputio čestitke osvajačima najvišeg vrha Rtnja, a školu o lekovitom bilju označio je kao jedinu manifestaciju u opštini koja je prošle godine odolela pandemiji. Na prigodnoj svečanosti, kojom je obeležen i završetak škole, i dan Svetog Jovana Biljobera, za devojčicu sa najlepšim vencem od lekovitog bilja proglašena je sedmogodišnja Julijana Stanojević koja je tako ponela počasnu titulu princeze biljarice. Darovana je i polaznica škole, doktorica iz Novog Sada Dušanka Mitrović koja je isplela najlepši venčić od planinskog bilja
Završnim svečanostima u Sokobanji, koja je juče sva bila u znaku lekovitog bilja i njegovih poklonika, pridružio se i Savez samostalnih sindikata Srbije. Potpredsednik Sindikata Mitar Kostić uručio je Majstorsko pismo najboljim sakupljačima i prerađivačima lekovitog bilja u Srbiji, a to su: Mira Stojanović iz Beograda, Vukašin Miletić iz Belog Potoka, Snežana Živkov iz Bavaništa, Miodrag Jovanović iz Loznice, Jovana Milutinović iz Niša i Mile Dimitrijević iz sela Šarbanovac kod Sokobanje.
Tekst i foto: S. K.