Nekadašnja ekonomska transportna žila kucavica ovog dela Evrope, Veliki bački kanal, čije je prokopavanje počelo još za vakta Habzburške monarhije, od svog početka kod Bezdana važi za jedan od najčistijih kontinentalnih veštačkih vodotokova, dok se nakon toga pretvara u pravi ekološku kloaku.
Da bi, makar na svom području, zadržali VBK u stanju čistog i nezagađenog turističkog bisera somborske vlasti, predvođene gradonačelnikom Antoniom Ratkovićem, upriličile su radni sastanak sa upravljačem ovog vodotoka, tačnije Srđanom Kruževićem, generalnim direktorom „Voda Vojvodine“.
Povod za sastanak su bili zajednički planovi za revitalizaciju deonice Velikog bačkog kanala u Somboru i njegovoj okolini, nakon što je zajedničkim snagama izrađen elaborat za ove radove. Planirano je da se prvo revitalizuje deonica kanala sa desne strane od Apatinskog mosta, a u okviru radova bila bi napravljena i inspekcijska staza na drugoj obali kanala, koju će moći da koriste i građani za rekreaciju i, Somborcima najomiljeniju razbibrigu, pecanje. Prema rečima direktora JVP „Vode Vojvodine“, planirani radovi značajno će doprineti zaštiti, ali i navodnjavanju poljoprivrednog zemljišta.
- Protok kanala je dosta smanjen i imamo svega 18 kubnih metara po sekundi, a da bismo zadovoljili sistem koji je potreban da navodnjava, jer ovde postoji dosta dvonamenske mreže, sistemu je potrebno 35 sekundnih kubnih metara. Mi ćemo ovaj posao raditi iz sopstvenih sredstava, ali ćemo i aplicirati u nekim fondovima koji budu imali razumevanja za to – izneo je Kružević planove javnog preduzeća kojem je na čelu – Pokušaćemo i da kod Bezdana napravimo jedan dobar ulaz vode kako bi i odande poboljšali protok, jer je to jako važno zbog dve stvari. Prva stvar je da bismo se sačuvali od unutrašnjih voda, odnosno da bismo imali kapacitet da prihvatimo unutrašnje vode, a ono što je poljoprivrednicima još važnije jeste da mogu da navodnjavaju svoje njive – rekao je direktor JVP „Vode Vojvodine“ Srđan Kružević.
Gradonačelnik Sombora je istakao da je ovo zajednički projekat Grada, JVP „Vode Vojvodine“ i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. - Lokalna samouprava je prepoznala koliki je značaj kanalske mreže koju imamo na našoj teritoriji, pa ćemo iz godine u godinu uvećavati ulaganja u nju, jer je zapuštenost kanala nedopustiva, pošto oni puno znače kako vodoprivrednom preduzeću, tako i našim poljoprivrednicima – naglasio je Ratković, ne zanemarujući ulogu Velikog bačkog kanala u segmentu turizma, ali i rekreacije ovdašnjeg življa – Bitno je da se na ovoj trasi u dužini od 820 metara nalazi naše kupalište „Štrand“, što će svakako značiti da ova deonica bude lepša, čistija i bolja. Ako svi zajednički uložimo sredstva u ovakve stvari, siguran sam da ćemo moći i uspešno da ih realizujemo – poručio je gradonačelnik Ratković.
Izvor: Dnevnik
Foto: Njikipedia