Насловна РАЗНО Krkobabić i Hočevar u Mozgovu kod Aleksinca

Krkobabić i Hočevar u Mozgovu kod Aleksinca

249

-U Srbiji imamo gotovo 200.000 praznih kuća. To je užasavajući podatak za mene lično, prevashodno sa bezbednosnog, ali i populacionog i ekonomskog stanovništva. Hoćemo da te kuće ponovo naselimo. Mi ćemo kao država obezbediti sredstva mladom poljoprivredniku koji živi ovde ili hoće da dođe iz drugih delova Srbije da otkupi praznu kuću koja ima vlasnika i koji želi da proda tu kuću. Sve u saradnji sa lokalnim samoupravama. Hoćemo da vidimo gde se te kuće nalaze, da li su im pravno-imovinski odnosi čisti, a lokalne samouprave će uraditi valjanu procenu vrednosti tih kuća. To je epohalan poduhvat u koji ulazimo. Ako bismo imali 200.000 porodica koje će te kuće naseliti, onda bi pitanje – da li sela Srbije opstaju ili ne opstaju, bilo izlišno, izjavio je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić koji je danas posetio, zajedno sa beogradskim nadbiskupom i predsednikom humanitarne organizacije Karitas Stanislavom Hočevarom, selo Mozgovo u opštini Aleksinac.

U Domu kulture u Mozgovu ministra i nadbiskupa dočekali su stanovnici nekoliko okolnih sela folklornom tačkom, a s meštanima i rukovodstvom opštine Krkobabić je razgovarao o  programima koje Ministarstvo realizuje i planira u prvoj godini postojanja, čiji je cilj ostanak stanovništva u selima ili povratak ljudi iz velikih gradskih centara u seoske sredine, podrškom zadrugarstvu, otkupom praznih kuća, adaptacijom seoskih Domova kulture…

– Zalažemo se za partnerstvo urbanog i ruralnog, ali, partnerstvo zasnovano na zakonu. Hoćemo da lokalne samouprave planiraju, dogovaraju se i odlučuju samostalno. Zalažemo se za novu teritorijalnu organizaciju Republike Srbije, za samostalnost u raspoređivanju sredstava na lokalu i tačno utvrđen iznos novca koji ide s republičkog nivoa. U tome će nam pomoći iskustva Evrope. Kada sve to uredimo, možemo da pričamo s mladim čovekom, pre svega mladom ženom, da li želi da ostane u svom selu, rekao je Krkobabić.

Ministar je izjavio da će u saradnji s Odborom za selo SANU razmotriti mogućnost davanja konkretne inicijative za ponovno otvaranje rudnika za eksploataciju industrijskog mrkog uglja koja je bila osnov privređivanja stanovnika ovog kraja.

 -Ali, istovremeno nećemo zanemariti ni poljoprivredu, ni turizam, ni zanatstvo, bio je jasan ministar.

Govoreći o poljoprivrednim proizvođačima i potrebi da se usitnjenim posedima udruže u zadruge, ministar je najavio i program edukacije koji će Ministarstvo za brigu o selu sprovoditi u saradnji s Nacionalnim timom za preporod sela Srbije i koji će dati informacije poljoprivrednicima o svemu što je potrebno za uspešno bavljenje bilo kojom granom poljoprivrede na savremen način.

-Danas je ključ u znanju. Bez savremenih tehnoloških iskoraka, pogotovo u poljoprivredi, ne možemo da napredujemo, rekao je ministar.

Predsednik Karitasa, nadbiskup Hočevar, govorio je o programima pomoći stanovništvu aleksinačke opštine koje je ova humanitarna organizacija uspešno realizovala prethodnih godina i podsetio sve prisutne na to da nas vera uči da jedino povezani možemo živeti i u gradu i u selu, a samo zdravo selo omogućuje život i u gradovima.

Ministar i nadbiskup su se pre posete selu Mozgovu sastali s rukovodstvom opštine Aleksinac. Razmatrani su potencijali razvoja sela aleksinačke opštine u svetlu programa za poboljšanje uslova života i rada na selu, koje sprovodi Ministarstvo za brigu o selu, kao i humanitarne aktivnosti koje bi bile nastavak pomoći delu stanovništva ugroženom siromaštvom.

Predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević izjavio je da opština ima veliki izazov da obezbedi sve što je potrebno stanovnicima 72 sela ove opštine. On je  izjavio da je ceo kraj oko Aleksinca počivao na rudniku, ali da sada, osim njegovog stavljanja ponovo u funkciju, neophodno raditi na svim ostalim vidovima privređivanja stanovništva, naročito na konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača.

Izvor: Ministarstvo za brigu o selu

Foto: Saša Đorđević/agencija Beta