Насловна САВЕТИ Mesec setve i sadnje, nege i berbe

Mesec setve i sadnje, nege i berbe

780
Foto: Shutterstock

Iako „dvotrećinski“ pripada proleću, jun se smatra letnjim mesecom u kojem svi imaju pune ruke posla. Negde se seje, negde bere, rasađuje, neke biljke su na početku vegetacije, druge su je završile, a većini treba nega. Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, međutim, junske kiše ne treba da nas iznenade, jer se ovaj mesec ubraja u najkišovitije i ima najveći broj dana sa grmljavinom i gradom.

Voćnjak

Voćari u ovom mesecu treba redovno i pravovremeno da štite voćke od parazita, prouzrokovača mnogih bolesti, ali i od i štetočina, dok se trešnje, jagode, maline i drugo ranozrelo voće ne smeju prskati.

Zemljište u voćnjaku valja održavati čisto, uklanjati korov, negovati okalemljene mlade voćke.

Jagodari kažu da tokom juna ne izlaze iz jagodnjaka jer, čim se završi berba, kod ove voćke počinje rezidba.

Odmah posle berbe maline, u ravničarskim predelima to je već pred kraj juna, treba ukloniti izdanke koji su doneli rod, prorediti ovogodišnje i izbaciti one koji su van reda, preostale zaštititi.

Povijanje grana, prstenovanje, letnja-zelena rezidba, redovne su agromere u zasadima drvenastih voćaka.

Gljive

Sakupljaju se jablanovače, velika gnojištarka, blagva, biserka, livadski šampinjon…

Vinograd

U mladom vinogradu uklanjaju se površinske žile i kalemi se na zeleno. Uz zelenu rezidbu potrebno je vezati lastare za kolje.

U rodnim vinogradima treba obaviti drugo sečenje, prorediti grozdove i bobice za stone sorte i provući lastare između žica. Ako je suvo, vinograde valja zalivati.

I mladu i rodnu lozu treba redovno štititi od parazita izazivača pepelnice i plamenjače.

Posla ima i u podrumu. Potrebno je da se nastavi filtriranje crnih vina.

Zelenilo

Sa smenom godišnjih doba, proleća i leta, nastaje i smena cveća u bašti. Istovremeno kada počinju da cvetaju božuri, ruže i većina sezonskog cveća, režu se precvetali cvetovi ukrasnog šiblja, vade lukovice i dvogodišnje cveće.

Travnjak treba redovno kositi, a ako nema kiše, i zalivati.

S pojavom prvih cvetova ruža počinje njihovo letnje orezivanje. Redovno se uklanjaju precvetali cvetovi, zajedno sa dva para listova.

Pčelinjak

U junu pčelare očekuju značajni poslovi na pčelinjaku – vađenje i ceđenje meda, umnožavanje pčelinjih društava, priprema društava za livadsku i druge paše, uzgoj i zamena matica, obezbeđenje dobre ventilacije u košnici, zaštita od visokih temperatura, obezbeđenje vode, nega rojeva, borba protiv grabeži, raznih štetočina pčela (osice, stršljenovi) stimulativno prihranjivanje društava.

Lekovito i začinsko bilje

Ljubitelji i korisnici lekovitih biljaka u ovom mesecu mogu da sakupljaju gorku detelinu koja leči kostobolju i reumu, kamilicu, beli i crni slez, kantarion, različak, rusomaču, bokvicu, dobričicu, plućnjak, hajdučicu…

Povrtnjak

Ovo je i mesec berbe ranih kupusnjača – kupusa, kelja, karfiola i kelerabe, graška za preradu i mladog krompira. Krajem juna beru se rani paradajz, paprika, boranija, tikvice, vadi luk srebrenjak.

Ostalo povrće se neguje, okopava, navodnjava i štiti od bolesti i štetočina. Počinje sadnja kupusnjača za zimsku potrošnju.