Насловна ВЕСТИ Krkobabić: Moramo spasiti stočarstvo

Krkobabić: Moramo spasiti stočarstvo

483

Udeo stočarstva u poljoprivredi razvijenih zemalja je 60 odsto, a kod nas je tridesetak odsto i to mora da se menja, jer Srbija ima dobre uslove za razvoj te grane, izjavio je danas ministar za brigu o selu Milan Krkobabić. On je, na otvaranju skupa „Značaj stočarstva u proizvodnji hrane i održivom razvoju sela“, najavio da će resorno ministarstvo u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti stočarskim poljoprivrednim zadrugama, jer su u stočarstvu greške pravljene u poslednjih 30 godina, na tu granu nije gledalo kao na razvojnu šansu.

Rak rana srpske poljoprivrede je stočarstvo. Stočni fond je zatrt, ukazao je Krkobabić.

On je to ilustrovao činjenicom da je 1990. godine od 50.000 tona „bebi-bifa“ koje je izvozila SFRJ, 30.000 tona bilo iz Srbije, koja danas jedva izveze 500 tona.

Krkobabić je upozorio i da je, od 4.200 sela u Srbiji, 1.000 njih sa manje od 100 stanovnika, i kao primer naveo Crnu Travu, za koju je rekao da „ne zna da li je grad ili selo“, jer ima 1.200 stanovnika.

Trgovište, Bač, Plandište – slika je ista. Usud puste zemlje nadvija se nad nama, konstatovao je on.

Krkobabić je napomenuo da je Ministarstvo predložilo formiranje garantnog fonda za niz strateških proizvoda u oblasti poljoprivrede, da država proizvođačima nadoknađuje razliku od stvarne i tržišne cene, jer je to način da seljak ne uništi stado, poseče voćke i ode da živi u grad.

Predsednik Odbora za selo SANU Dragan Škorić istakao je da treba napraviti reorganizaciju stočarstva, jer ne treba svuda gajiti sve vrste stoke.

Pitanje je da li treba ostati na domaćoj genetici u stočarstvu ili uvoziti produktivne mesnate tipove stoke, ili kombinovano, objasnio je on.

Škorić je preneo i stav da je neophodna potreba za ukrupnjavanjem poljoprivrednih poseda i da resorno ministarstvo to treba da uradi kroz formiranje zadruga.

Predsednik SANU Vladimir Kostić ocenio je da je Srbija kao društvo postalo ono koje čeka „spas sa strane“, da im neko da ideje i da to treba da se menja.

On je, podsećajući da je druga generacija onih koji su otišli sa sela u grad, rekao da je možda jedna od namera odbora SANU da se bori za to da se „ne silazi sa sela, nego ostaje tamo gde je neko započeo svoj put“.

Izvor: RTV