Насловна ВЕСТИ Hrana u svetu poskupljuje jedanaesti mesec zaredom

Hrana u svetu poskupljuje jedanaesti mesec zaredom

341

Svetske cene hrane porasle su u aprilu 11. mesec zaredom, dostigavši najviši nivo od maja 2014. godine, objavila je Agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
FAO-v indeks cena prehrambenih proizvoda, koji meri mesečne promene u korpi koju čine žitarice, uljarice, mlečni proizvodi, meso i šećer, porastao je prošlog meseca na prosečnih 120,9 poena, vođen poskupljenjem šećera, prenosi Rojters.
Indeks za mart je revidiran naviše na 118,9 bodova sa prvobitno objavljenih 118,5 poena.
Ova organizacija sa sedištem u Rimu, takođe je navela u novom izveštaju da nove prognoze ukazuju na rast svetske proizvodnje pšenice i kukuruza u narednoj sezoni.
Cene žitarica su porasle za 1,2 posto u aprilu na mesečnom nivou, a na godišnjem za 26 procenata. Zbog zabrinutosti za rod u Argentini, Brazilu i Sjedinjenim Državama, kukuruz je poskupeo prošlog meseca za 5,7 odsto, dok su cene pšenice uglavnom bile stabilne. Nasuprot tome, međunarodne cene pirinča su pale, navodi FAO.
Kotacije biljnih ulja su registrovale rast od 1,8 posto na mesečnom nivou, pri čemu su najviše napredovale cene soje, uljane repice i palminog ulja, neutrališući pad kotacija suncokretovog ulja.
Cene mlečnih proizvoda su takođe ojačale za 1,2 procenta, čemu je doprinela velika potražnja u Aziji za maslacem, obranim mlekom u prahu i sirom.
Meso je u aprilu poskupelo za 1,7 odsto, kao rezultat porasta cena goveđeg i ovčijeg mesa podstaknutog „solidnom tražnjom“ iz istočne Azije.
Nakon naglog pada u martu, cene šećera su uzletele u aprilu za 3,9 procenata na mesečnom nivou i za skoro 60 posto međugodišnje. Na mesečni rast kotacija šećera uticalo je intenzivnije kupovanje zbog strahovanja vezanih za slabije isporuke u 2020/21.godini usled sporije žetve šećerne trške u Brazilu i štete od mraza u Francuskoj.
FAO je povećao svoju prognozu o globalnoj proizvodnji žitarica za 2020. godinu za 1,7 miliona tona na 2,77 milijardi tona, što je 2,1 odsto više u odnosu na 2019.
Agencija UN je takođe iznela prve procene roda pšenice za sezonu 2021/22, predviđajući proizvodnju od 778,8 miliona tona, što je za 0,5 posto više u odnosu na projekciju za 2020. godinu, a poboljšanu prognozu temelji na očekivanom rastu proizvodnje od 6,0 procenata u Evropskoj uniji.

Izvor: Tanjug

Foto: Pixabay