Piše: Svetlana Mujanović
Poznato je da povrtarske biljke imaju veće potrebe za vodom od ratarskih. Njihov korenov sistem nalazi se najčešće u površinskom sloju zemljišta, gde su rezerve vode male i nestabilne, pa je za uspešnu proizvodnju povrća veoma bitno pravovremeno navodnjavanje. Ukoliko se ne deluje na vreme, posledice duže „žeđi“, kao što su smanjenje prinosa i kvaliteta, ne mogu se popraviti ni kasnijim obilnim zalivanjima.
Paradajz pripada grupi povrća koje intenzivno usvajaju vodu i ekonomično je troše, imaju razvijen korenov sistem i takvu građu listova, koja sprečava preteranu transpiraciju. U vegetaciji ovom povrću potrebno je 400 do 600mm vode, uz minimum vlažnosti od 70 do 80 procenata poljskog vodnog kapaciteta, a zalivna norma je 30 do 50mm.
Najbolje je u ranu zoru
Najbolje vreme za zalivanje jesu rani jutarni časovi. Ako se tada ne stigne, bašta se zaliva uveče, kada sunce zađe. Tada je zemlja ohlađena i voda će prodreti dublje, neće odmah ispariti i biljke će imati dovoljno vlage.
Vodni stres umanjuje prinos
Povrtari su često u nedoumici da li je zalivanje paradajza nužno i koliko puta to valja raditi? Odgovor na to pitanje dobili smo od dipl. inž. melioracija zemljišta i voda Valentine Aleksić, stručnjaka knjaževačkog „Poljoservisa“.