Насловна ВЕСТИ Jeleni se vraćaju i na Zlatibor

Jeleni se vraćaju i na Zlatibor

1369

Jeleni se vraćaju na Zlatibor gde su nekada davno obitavali. Posle Tare, Studenice i Zlatara, lovište u opštini Čajetina je četvrti lokalitet u Srbiji na koji će biti naseljeni, a krajnji cilj je stvaranje stabilne populacije ove vrste divljači, kao i obogaćivanje turističke ponude kroz povećanje raznolikosti životinjskog sveta.

Hranjenje divljaci u lovistu kod Nove Varosi, Foto privatna arhiva

Šest jelena i dve košute dopremljeni su iz lovišta JP„Vojvodinašume“ kod Bačkog Monoštora u prostor repro-centra na Trčinogi. Nakon što prođu karantin oni će biti pušteni u prirodu, a projekat reintrodukcije jelenske divljači na ovu planinu realizuje Lovačko udruženje „Zlatibor“ iz Čajetine uz finansijsku pomoć Ministarstva poljoprivrede.

Repro-centar na Trčinogi prostire se na oko 18 hektara i kompletno je obnovljen u skladu sa potrebama projekta. Ceo prostor je ograđen,  a napravljene su hranilice za zrnastu i kabastu hranu, kao i pojilišta i solišta

–Jeleni i košute u prihvatilištu će provesti dva do tri meseca pod nadzorom stručnih službi, i nakon adaptacije biće pušteni u prirodu. Projekat traje pet godina i u planu je da u tom periodu na Zlatibor naselimo oko 100 jedinki – kaže Milovan Knežević, predsednik Lovačkog udruženja „Zlatibor“.

Gotovo šest decenija nakon što je utihnula, rika jelena se od prošlog leta opet čuje i u šumama kod Nove Varoši. Pored šest odraslih jelena i pet košuta sočnu travu na proplancima Zlatara pase i jedno njihovo mladunče, koje je začeto u vojvođanskim ritovima i ravnicama,  a oteljeno u prihvatilištu podignutom u brdima iznad Radoinjskog jezera.

Lovište „Zlatar“ kojim gazduje Lovačko udruženje „Kozomor“ zahvata  55.900 hektara novovaroške opštine, a među njegovim novim stanovnicima ima i nekoliko kapitalnih primeraka jelena, sa rogovima „za medalju“. Međutim, kako bi se sačuvala populacija oni kao ni košute u narednih desetak godina neće smeti da se love, a straogo je zabranjeno i puštanje lovačkih pasa na terenima gde je ispuštena jelenska divljač.

-Radimo i na stalnoj edukaciji lovaca i građana, da shvate značaj projekta i da nam pomognu u očuvanju naseljene jelenske divljači. Pored pojačane kontrole i zaštite, mi će mo kao udruženje obezbediti dovoljnu količinu kukuruza, zobi, koncentrata i soli za prihranu, jer divljač, ne samo jeleni, bira ona staništa koja im nude dovoljno hrane, mir i sigurnost – kaže kaže Darko Živković, lovočuvar Udruženja „Kozomor“.

Ovo je tek početak projekata ponovnog naseljavanja jelenske divljači na ove prostore, zbog čega će savremeno prihvatilište u selu Seništa  uskoro dobiti nove stanare. Plan je da se u narednih tri do pet godina ovde svake zime unese po dvadesetak grla, različite polne i starosne strukture, koja će nakon procesa prilagođavanja kasnije biti puštana u prirodu. 

-Novovaroški kraj, kao i ceo prostor centralne i zapadne Srbije pruža idelne uslove za život jelenske divljači. Zbog toga je obaveza lovnih radnika, države i lokalnog stanovništva da ispuštenu divljač sačuva, čime bi kao društvo vratili dug prirodi. U nekoliko poslednjih godina kod nas je značajno obnovljena i populacija srneće divljači, pa sada prema nekim procenama u lovištu imamo oko 800 srna i srndaća, što je za ovdašnje prilike značajan broj – kaže Živković.