Na području Novog Sada zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od cvetovi se smežuravaju: većina latica opada (BBCH 67) do faze kraj cvetanja: sve latice opale (BBCH 69).
– Prvi ulovi odraslih jedinki crne i žute šljivine ose (Hoplocampa minuta i Hoplocampa flava) na lepljivim klopkama postavljenim u zasadima šljiva registrovani su tokom prve nedelje aprila kada je započelo cvetanje šljiva. Tokom celog perioda cvetanja na lepljivim klopkama registrovane su izuzetno visoke brojnosti odraslih jedinki navedenih štetočina – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Trenutno se nalazimo u fazama precvetavanja kada počinje piljenje larvi ovih štetočina koje se ubušuju u tek zametnute plodove.
– Samo u zasadima gde se šljive nalaze u fazama precvetavanja i u kojima polinatori nisu prisutni, u cilju suzbijanja tek ispiljenih larvi šljivinih osa, preproručuje se primena insekticida na bazi aktivne materije deltametrin (Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux) u koncentraciji 0,03-0,05% ili Decis mega u koncentraciji 0,015-0,025% – napominju u RC „Novi Sad“.
Kako navode, formirana lisna masa osetljiva je na napad od strane gljive prouzrokovača plamenjače šljive (Polystigma rubrum) i gljive prouzrokovača šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila).
– Krajem nedelje najavljuje se nestabilno vreme sa padavinama koje može stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije od strane navedenih patogena. Proizvođačima se preporučuje redovno praćenje vremenske prognoze, i samo ukoliko su najavljene padavine primena fungicida na bazi aktivne materije mankozeb (Mankogal 80, Dithane M 45) u koncentraciji 0,2-0,25% – upozoravaju stručnjaci ove službe.
Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite oprašivača.
Foto: Pixabay