Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Dan planete Zemlje

Dan planete Zemlje

524

Danas se širom sveta obeležava Dan planete Zemlje i ovaj datum nas podseća na goruće ekološke probleme, apeluje se na važnost brige o prirodi, na obnavljanje oštećenih ekosistema i očuvanje biodiverziteta. Dan planete Zemlje obeležava se različitim manifestacijama i akcijama, a i sami možemo pridoneti očuvanju zdravlja planete, menjajući neke kućne navike.

Zavrnite slavinu!

Da li ste znali da više od četvrtine svetskog stanovništva nema pristup pijaćoj vodi? Voda je najdragoceniji i najugroženiji prirodni resurs, ključ života te njena racionalna potrošnja treba da bude prioritet svakog pojedinca. Možda zvuči neverovatno, ali ako zavremo slavinu dok peremo zube, uštedećemo nekoliko litara vode pri samo jednom pranju! Ukoliko slavinu ostavimo odvrnutu dok sunđerom i deterdžentom peremo sudove, za pranje samo nekoliko njih, možemo potrošiti i nekoliko desetina litara vode. Najbolje rešenje je da napunite sudoperu vodom i u njoj perete sudove, a posle ih samo isperete pod mlazom vode. Ili kupite mašinu za sudove, ko može.

Izbegavajte ručno pranje odeće: veš mašina je uvek bolji izbor kada je potrošnja vode u pitanju. Naime, samo za ispiranje veša, koje obično obavljamo 2-3 puta u lavoru, potroši se 20 litara vode.

Tokom vrelih letnjih dana osvežavamo se hladnom vodom. Mnogi puste mlaz vode da otiče, dok ne bude sasvim hladna, pri čemu se gubi velika količina vode. Bolje rešenje je da hladite vodu tako što napunite flaše i ostavite ih u frižider.

Kišnica može biti odlično rešenje za zalivanje sobnih i baštenskih biljaka – to je meka voda, bez hlora, blage kiselosti i odgovarajuće temperature. Za zalivanje bašte troši se velika količina vode, te je sakupljanje kišnice u većem buretu najoptimalnije rešenje tog problema.

Još jedno rešenje za zalivanje biljaka jeste voda u kojoj ste kuvali povrće. Ako niste dodavali so, šećer ili ulje, vodu iz šerpe upotrebite za zalivanje baštenskih i kućnih biljaka. Ovim ćete ostvariti dvostruku korist: uštedećete vodu, a biljkama obezbediti kvalitetnu prihranu jer ova tečnost sadrži minerale, poput kalijuma, kalcijuma i fosfora. Jedino je važno da ovu tečnost iskoristite čim se ohladi, jer ako dugo stoji, može doći do razvoja bakterija.

Posadite drvo!

Da li ste znali da jedan hektar bukove šume može da primi 68 tona prašine i čađi, ili da jedno odraslo stablo javora, staro 20 godina, proizvodi 145 kilograma kiseonika godišnje i apsorbuje 4,5 kilograma štetnih materija? Ukoliko imate prostora u dvorištu, posadite drvo – njegova krošnja pružiće vama i vašim najmilijima toliko potreban hlad u vrelim letnjim danima i zaštitu od sunčevih zraka. Mnoge vrste drveća su medonosne i njihovi cvetovi privlače pčele. Takve vrste drveća su judino drvo, japanska crvenolisna trešnja, japanski javor… Ako nemate dvorište, uvek se možete priključiti nekoj zajedničkoj akciji sadnje, koje su danas sve češće i masovnije.

Korman u ruke!

Koristi od korišćenja bicikla kao prevoznog sredstva zaista su mnogobrojni. Vožnjom bicikla, umesto automobila smanjiće se emisija štetnih gasova. On je odlično prevozno sredstvo za sve koji nemaju vremena za odlazak u teretanu ili neki drugi vid treninga, kao i za one koji provode dosta vremena u zatvorenom prostoru. Ukoliko vam je posao udaljen nekoliko kilometara od kuće, opredelite se da do njega stignete biciklom – to je idealan način da vežbate usput.

Ne zaboravite ceger!

Bilo da ste brzinski “skoknuli” do prodavnice ili planirate veliku kupovinu u marketu, ponesite sa sobom ceger.

Činjenica da se svake sekunde u svetu upotrebi čak 160.000 plastičnih kesa, a da je jednoj plastičnoj kesi potrebno 250 godina da se razgradi, govori o važnosti usvajanja ove ekološke, ali i štedljive navike. Korišćenjem cegera smanjićemo broj plastičnih kesa na smetlištima, ali i uštedeti, jer se plastične kese naplaćuju. Značajna prednost pamučnih cegera jeste u tome što se lako peru u mašini.

Odaberite prirodne deterdžente!

Pranje sudova, veša, čišćenje kuhinje, ribanje kupatila, podova i prozora, ne može se zamisliti bez upotrebe različitih deterdženata. U prodavnicama možete pronaći ekološki prihvatljivije alternative konvencionalnih proizvoda za čišćenje, ali ih možete napraviti i sami od sastojaka koje verovatno već imate u svom domu.

Za detaljno čišćenje ploče šporeta možete koristiti sodu bikarbonu i sirće, a istu kombinaciju možete koristiti i za efikasno ribanje unutrašnjosti rerne. Potrebno je ostaviti je da deluje neko vreme, a onda sve dobro oribati. Za uklanjanje neprijatnih mirisa s tepiha, u veće pakovanje sode bikarbone stavite 30 kapi eteričnog ulja lavande ili neke druge biljke po izboru i pospite po tepihu. Nakon što odstoji sat vremena, usisajte je. Soda bikarbona će pokupiti sve neprijatne mirise.

Tanja Prolić