Morčija supa
Nema lepše supe od morčije. Kuva se u svečanim prilikama za ukućane i goste.
Priprema se sa domaćim rezancima koji se ručno razvlače, što danas predstavlja retkost na trpezi. Iskoristite priliku i obradujte sebe i ukućane ovom supom slatkastog ukusa i divne žute boje.
Priprema:
U lonac sipati hladnu vodu, staviti isečeno i oprano morčije meso, a zatim povrće. Supa se kuva oko tri sata na laganoj vatri. Kada je gotova, ostaviti neko vreme da se izbistri, zatim je procediti u drugu posudu, ponovo staviti na šporet i, kada provri, dodati rezance. Domaće rezance zamesiti i ostaviti da stoje 1-2 sata, a onda testo razviti oklagijom na tanko. Seći mašinom na „milimetar”. Možete ih razviti i malo deblje, pa ih seći cik-cak makazama. Rezance prosušiti i staviti u ključalu supu. Nakon par minuta razliti u činije. Poslužiti toplu.
Potrebno je:
Za supu
1 morka (1,2 kg)
1 šargarepa
1 crni luk, zapečen na plotni
1 peršun
4 l hladne vode
so, biljni začin i biber u zrnu
Za domaće rezance
300 g brašna
3 jajeta
so i voda
Slavski kolač
Krsna slava je odlika srpskog pravoslavlja, kojom se odaje poštovanje porodičnom svecu, zaštitniku svakog doma. Dan pre slave, domaćice mese slavski kolač koji se ukrašava različitim ukrasima. Neko slavski kolač pravi u ranim jutarnjim časovima na sam dan slave. Kolač, nalik hlebu, simbol je tela Isusa Hrista, a vino kojim se preliva predstavlja njegovu krv. Ukrašava se figurama od testa, koji su simboli želja za blagostanjem porodice. Svaki ukras ima značenje: tako krst i slavski pečat označavaju veru, golubovi predstavljaju vekovnu težnju za zdravljem i veseljem porodice, grozd označava potrebu za dobrim rodom, cveće označava lepotu, čistotu, blagi miris duše i želju da deca odrastaju lepa i čista kao ružice, burence želju da u kući svega ima, a tu je i čašica, zatim knjiga i tako dalje.
Priprema:
Testo za ukrase napravite tako što sjedinite brašno, gustin i so, a onda postepeno dodajte vodu i umesite testo. Ostavite 30 minuta da testo „odmori“ pre nego što počnete da pravite ukrase. Ukrase možete napraviti i nekoliko dana pre nego što napravite slavski kolač, a najvažniji su simbol krsta i slova IS HS NI KA, koja znače „Isus Hristos pobeđuje“. Najbolje je da napravite ukras više, jer postoji mogućnost da vam neki pukne. U toplo mleko stavite suvi kvasac i šećer.
Promešajte i ostavite 5 minuta. Nakon toga dodajte ulje, 2 jajeta, jedno belance, so i brašnom zamesite testo. Pokrijte i ostavite 30-45 minuta. Nadošlo testo podelite prvo na pola. Jednu polovinu ponovo podelite na pola. Jedan deo stavite na dno kalupa prečnika 22 cm, a od drugog dela napravite loptu i stavite u sredinu. Drugu polovinu testa podelite na 1/3 i 2/3. Veći deo podelite na četiri dela, napravite loptice i stavite unakrst oko srednjeg dela. Od manjeg dela takođe
napravite četiri loptice i njima popunite preostala mesta, takođe unakrst. Ukrase prvo stavite po bočnoj strani, pa ostavite 10-15 minuta da kolač malo naraste. Sjedinite žumance, kašiku mleka i ulja pa premažite kolač. Ostavite 10 minuta pa ga ponovo premažite i nastavite sa slaganjem ukrasa, prvo glavnih, a onda i sitnijih kojima popunjavate mesta za koja vi mislite da su odgovarajuća.
Pecite na 180 °C oko 50 minuta na donjoj rešetki, a onda izvadite kolač, skinite obruč i vratite u pećnicu da se peče još 20-30 minuta. U toku pečenja pokrijte gornji deo kolača alu folijom ili papirom za pečenje.
Potrebno je:
400 ml mleka
2 kesice suvog pekarskog kvasca
2 kašičice šećera
3 jajeta
1,5 kašičica soli
80 ml ulja
950 g mekog brašna T 400
Za ukrase
100 g mekog brašna T 400
15 g soli
20 g gustina
70 ml hladne vode
Carska rebra s krompirom
Sveža ili dimljena carska rebra (carsko meso) jesu ona s kojih nije skinuta slanina. Bogato, masno meso s kostima ili bez njih, idealno je kako za dugo kuvanje, tako i za dugo i sporo pečenje na niskim temperaturama.
Priprema:
Carska rebra raseći nožem, ali ne do kraja. Dobro posoliti i pobiberiti. Staviti u nauljenu tepsiju. Sipati malo vode da pokrije dno. Pokriti prvo pek papirom, a zatim dobro zamotati u alu foliju. Peći oko 3 sata na temperaturi od 2000C. Servirati carska rebra na krompir, a odgore po želji preliti sokom od moče i kečapa i staviti kuglu kajmaka.
Potrebno je:
rebra
so, biber
ulje
kajmak
Baklave
Prvi put se baklava u Srbiji pominje u 17. veku, kada je turski putopisac Evlija Čelebija napisao da je, prolazeći kroz Beograd, video u beogradskim kulama savijenu baklavu, veliku kao točak od kola.
Srpska baklava sastavni je deo trpeze za Badnji dan, a njeni istorijski tragovi nalaze se i u vojvođanskoj božićnoj česnici, ispečenoj od tankih kora, natopljenih medom i orasima.
Za našu baklavu kažu da valja da odstoji nakon spremanja i da je ne treba odmah jesti.
Priprema:
Šećer i vodu, zajedno s limunom, staviti u šerpu. Kad provri, kuvati još 20 minuta i skloniti s vatre. Kore preseći da se dobiju 4 trake jednake širine. Otopiti maslac i dodati ulje. Pomešati orahe i šećer. Svaku koru namazati maslacem i uljem i posuti orasima. Ređati četiri jednu na drugu. Smotati u trougao i staviti u tepsiju na pek papir. Ponoviti do kraja. Peći na 1800C oko 30 minuta. Vruće baklave preliti hladnim sirupom.
Potrebno je:
1kg šećera
½ l vode
1 limun na kriške
½ kg tankih kora
100 g maslaca
3 dcl ulja
½ kg mlevenih oraha
100 g šećera