Brojni patogeni i štetočine mogu izazvati smanjenje, ili čak potpuno desetkovanje roda, mogu znatno smanjiti kvalitet, a samim tim i tržišnu vrednost plodova. Stoga je vrlo važno na vreme misliti o zaštiti uzgajanih kultura u bašti, kao i o izboru i upotrebi preparata u tu svrhu.
Piše: Tanja Prolić
Svetski trendovi u oblasti zaštite bilja, koji su sve prisutniji u našoj poljoprivrednoj proizvodnji, stavljaju u prvi plan zdravlje potrošača i zaštitu prirode, okoline i, u krajnjoj liniji, očuvanje resursa i naše planete za buduće generacije. Još je razumljivije da naši čitaoci, koji proizvodeu svojim baštama i na okućnicama hranu za porodicu, teže da njihovi proizvodi budu kvalitetni i bez hemijskih i drugih štetnih primesa.Otuda i ovo podsećanje na to da veliki broj preparata možete napraviti i sami, vrlo brzo i jednostavno, često od sastojaka koje sigurno imate u kući i kuhinji. Za zaštitu vaše bašte predlažemo deset takvih prirodnih preparata.
Preparat od ljutih papričica
Za šta se koristi: Efikasna borba protiv smrdibuba. Larve i imaga smrdibube buše rupu u biljnom tkivu kako bi se nahranile sokovima određene kulture – omiljeni su im paradajz, paprika, boranija i brojne druge povrtarske kulture – uzrokujući oštećenja plodova koji dobijaju gorčinu, menjaju boju, rano propadaju i kvare se.
Sastojci:
100 grama ljute paprike
1 litar vode.
Recept: Sitno iseckati ljutu papriku, sipati je u šerpu u koju se dodaje i 1 litar vode. Kuva se sat vremena, na laganoj vatri. Kada se skine s vatre, ostavi se da odstoji dva dana. Tečnost je potrebno procediti, a prilikom upotrebe razblažiti – 100 ml tečnosti od ljutih paprika se razblažuje sa 10 litara vode.